Ministr financí Srí Lanky zahájil ve Washingtonu rozhovory se zástupci Mezinárodního měnového fondu. Země se totiž nachází v nejhorší ekonomické krizi za posledních 70 let. Rozhodla se proto u fondu zažádat o urgentní finanční pomoc. V pondělí o tom informoval server BBC a Al Jazeera.
Ve Washingtonu se setkali zástupci Srí Lanky a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby společně vyjednali podmínky urgentní finanční půjčky. Země se totiž potýká s vysokou inflací a dopady světové pandemie i války na Ukrajině. Informoval o tom v pondělí server Al Jazeera.
Stát tak nemá dostatek financí na zaplacení zahraničních dluhů, ale také dovozů základních potravin nebo paliva. Ohledně pomoci chce vyjednávat také s nejbližšími ekonomickými partnery Indií a Čínou.
„Ministr financí zažádal o urgentní finanční pomoc, aby odstranil současné problémy dodavatelských řetězců. A to přes to, že byl MMF zpočátku toho názoru, že Srí Lanka nesplňuje jeho kritéria,“ okomentoval situaci asistent ministra financí Shamir Zavahir.
Země v současnosti čelí největší ekonomické krizi za posledních 70 let. Pokud navíc selže v zaplacení zahraničních dluhů, stane se tak poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii roku 1948.
Kvůli ekonomické krizi se Srí Lanka potýká s protesty proti tamní vládě
Ke zhoršené ekonomické situaci na Srí Lance přispělo také dlouhodobé špatné ekonomické řízení země. Tamní výdaje totiž dlouhodobě převyšovaly národní příjmy a úroveň produkce zboží neodpovídala potřebám trhu. Situaci pak ještě vyostřily daňové škrty z roku 2019.
Tenkrát je zavedla současná vláda prezidenta Gotabaya Rajapaksa. V posledních týdnech proto také kvůli špatné ekonomické situaci lidé na Srí Lance proti své hlavě státu protestují a požadují odstranění prezidenta z funkce.
Tamní opoziční lídr Sajith Premadasa rovněž usiluje o změnu ústavy a odstavení Rodiny Rajapaksa od moci. Bratr prezidenta totiž zastává funkci premiéra Srí Lanky.
Urgentní půjčku od MMF pak může Srí Lanka získat bez toho, aniž by dokázala plán na zlepšení současné situace. Uděluje se většinou státům čelícím vysokým cenám zboží, přírodním katastrofám nebo konfliktům.
V pondělí dále ministr financí Srí Lanky uvedl, že jeho země nezvládne zaplatit úroky ze svých dluhů ve výši 78 milionů dolarů. Minulý týden zase vláda podle serveru BBC uvedla, že dočasně nezaplatí zahraniční dluhy v hodnotě 35,5 miliard dolarů.
Největší část zahraničních dluhů Srí Lanky pak tvoří mezinárodní státní dluhopisy. Ty jsou nejčastěji vlastněné zeměmi, jako je Čína, Japonsko nebo Indie. Spadají ale také pod investiční firmy, například BlackRock, UBS či Allianz.