Státní pracovníci Srí Lanky budou mít po dobu tří měsíců den volna navíc. Neměli by v něm však odpočívat, místo toho musí pěstovat jídlo pro sebe a svou rodinu. Rozhodnutí zveřejnila tamní vláda kvůli zhoršující se ekonomické krizi a nedostatku potravin, paliva nebo léků. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Kvůli prohlubující se ekonomické krizi udělila vláda na Srí Lance státním pracovníkům den volna navíc. Chce jim tím usnadnit potíže s cestováním do práce, kterým musí čelit vzhledem k nedostatku paliva. Zároveň je ale vyzvala k tomu, aby den využili k pěstování ovoce a zeleniny pro sebe a svou rodinu. Z 22 milionů obyvatel pracuje na Srí Lance pro stát asi milion z nich. Informoval o tom v úterý server BBC.
Nové nařízení má na ostrově platit po dobu tří měsíců. Mezitím se vláda bude snažit akutní nedostatek paliva, potravin a léků odvrátit. Jeho důvodem je nedostatek rezerv v zahraničních měnách i zvyšující se světové ceny zboží. K potravinové inflaci se výši 57 procent pak přispěl také zákon o zákazu používání chemických hnojiv. Vláda ho proto později odvolala.
Kvůli nejhorší ekonomické krizi za posledních 70 let musí lidé u benzínových stanic čekat v dlouhých frontách i několik hodin. Většina z nich se musí rovněž potýkat s výpadky elektřiny. Tamní vláda také zvýšila daně, aby dokázala chybějící peníze v rozpočtu pokrýt.
„Pracovníci by měli volno využít k zemědělským činnostem, ať už na svých zahradách nebo jinde. Jedná se o řešení očekáváné potravinové krize,“ oznámila vláda podle serveru Reuters v oficiálním prohlášení. Minulý měsíc pak ministr zahraničí Mahinda Amaraweera vyzval farmáře k intenzivnějšímu pěstování rýže. „Je zřejmé, že se potravinová situace zhoršuje,“ vzkázal jim.
S ekonomickou krizí pomohou Srí Lance Spojené státy
Začátkem týdne premiér Srí Lanky Ranil Wickremesinghe sdělil, že jsou zemi se zhoršující se krizí ochotné pomoci Spojené státy americké (USA). Americký ministr zahraničí Antony Blinken v návaznosti uvedl, že jsou USA „připravené se Srí Lankou spolupracovat“.
Už dříve pak premiér strádající země uvedl, že bude letos pro pokrytí základních importů potřebovat nejméně 5 miliard dolarů. Tamní vláda proto rovněž zahájila rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (IMF). Vyjednat s ním chce záchranný ekonomický balíček. Delegace mezinárodní ekonomické organizace by měla do hlavního města Srí Lanky Kolomba dorazit příští týden v pondělí.