Norská horolezkyně Kristin Harila a nepálský Šerpa Tendžin ve čtvrtek úspěšně zakončili svou cestu za rekordem. Všech 14 vrcholů o nadmořské výšce přesahující osm tisíc metrů zdolali za tři měsíce, čímž se nesmazatelně zapsali do historie, uvedl představitel jejich týmu. Informovaly o tom agentura Reuters nebo server France 24.
Sedmatřicetiletá Harila a pětatřicetiletý Tendžin známý jako Lama zdolali jako poslední horu K2, která je s výškou 8611 metrů druhá nejvyšší na světě. Na vrchol vystoupali spolu s dalšími osmi průvodci, uvedl v Káthmándú Šerpa Taši Lakpa, ředitel společnosti Seven Summit Treks (SST), která horolezcům zajišťuje logistiku. „Všech 14 vrcholů se jim podařilo zdolat nejrychleji na světě,“ řekl agentuře Reuters s odvoláním na informace ze základního tábora.
A remarkable achievement unlocked! We congratulate 🇳🇴 Kristin Harila and 🇳🇵 Tenjen Lama for completing 14 eight-thousanders in just 92 days, outdoing Nirmal Purja’s record! Hats off to your dedication, determination, and mountaineering prowess! pic.twitter.com/74xNK7r3Tt
— Everest Today (@EverestToday) July 27, 2023
Zdolání všech osmitisícovek je ambiciózní cíl, jehož naplnění horolezcům zpravidla trvá několik let. Dvojice překonala rekord Nirmala Purdži z Nepálu, který v roce 2019 vylezl na všechny vrcholy za šest měsíců a jeden týden. Na potvrzení výkonu Harily a Tendžina ze strany Guinnessovy knihy rekordů se teprve čeká, ačkoli jej již dosvědčili další horolezci.
„Kristin říkala, že šlo o velmi náročný výstup kvůli množství sněhu. Je vděčná a nesmírně šťastná, že se o rekord může podělit s Lamou,“ uvedl pro agenturu AFP Rigmor Berthier z jejího tiskového týmu. „Spolupráce Harily a Lamy ukázala podstatu horolezecké jednoty, která překračuje hranice a kultury, ve snaze dosáhnout něčeho velkého,“ dodal tým dle serveru France 24.
Jeden vrchol za druhým jako na běžícím pásu
Oba horolezci zdolali 26. dubna vrchol Šiša Pangmy v Tibetu. Od té doby vystoupali na Mount Everest, Kančendžungu, Lhotse, Makalu, Čo Oju, Dhaulágirí, Manáslu a Annapurnu v Nepálu, než se vydali do Pákistánu, kde zdolali vrcholy Nanga Parbat, Gašerbrum I, Gašerbrum II a Broad Peak. Nakonec pokořili K2, přičemž všech 14 výstupů zvládli za 92 dní.
Horolezec Garrett Madison z americké společnosti Madison Mountaineering, který na K2 vede jinou expedici, uvedl, že Harila a Tendžin využili kratšího časového okna příznivého počasí a horu zdolali. „Před chvílí dosáhli vrcholu,“ sdělil Madison agentuře Reuters. Norka podle jeho slov prokázala nesmírnou psychickou i fyzickou odolnost.