New York se stal zatím posledním státem USA, který povolil tzv. lidské kompostování. Tedy pohřbívání, kdy se po smrti člověka tělo přemění v půdu. Informuje o tom BBC, New York Post a další servery.
Kompostování je považováno za ekologickou alternativu pohřbu nebo kremace. Tento postup, známý také jako „přírodní organická redukce“, spočívá v tom, že se tělo po uzavření do kontejneru rozkládá několik týdnů. V roce 2019 ji jako první stát USA legalizoval Washington. Následovaly Colorado, Oregon, Vermont a Kalifornie.
New York approves composting of human bodies https://t.co/CCZMZyYoT1
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 1, 2023
New York je tak šestou americkou jurisdikcí, která kompostování lidských těl povolila. V sobotu se tak stalo výnosem demokratické guvernérky státu Kathy Hochulové.
Proces probíhá ve speciálních nadzemních zařízeních. Tělo se vloží do uzavřené nádoby spolu s vybranými materiály, jako jsou dřevní štěpka, vojtěška a sláma, a postupně se rozkládá působením mikrobů. Zhruba po měsíci – a po zahřátí, aby se zničila případná nákaza – se takto vzniklá zemina předá blízkým. Tu lze použít při výsadbě květin, zeleniny nebo stromů.
Ekologičtější než klasický pohřeb
Americká firma Recompose podle BBC uvedla, že její služba může ušetřit tunu uhlíku ve srovnání s kremací nebo tradičním pohřbem. Emise oxidu uhličitého významně přispívají ke změně klimatu, protože zadržují zemské teplo v důsledku jevu známého jako skleníkový efekt.
Zastánci lidského kompostování tvrdí, že je to nejen ekologičtější, ale také praktičtější varianta ve městech, kde jsou pozemky pro hřbitovy omezené. Tradiční pohřby s rakví také spotřebovávají dřevo, půdu a další přírodní zdroje, argumentují.
Schválení tohoto procesu v New Yorku bylo „obrovským krokem pro dostupnou ekologickou péči o zemřelé v celé zemi“, uvedl pro New York Post jeden z washingtonských poskytovatelů, společnost Return Home.
Pro některé však existují etické otázky ohledně toho, co se stane s půdou, která vznikne kompostováním.
Proti nové legislativě se postavili katoličtí biskupové státu New York. Tvrdí, že s lidskými těly by se nemělo zacházet jako s „domovním odpadem“.
Objevily se také obavy ohledně nákladů na kompostování. Firma Recompose – jejíž zařízení v Seattlu je jedním z prvních na světě – však tvrdí, že její poplatek 7 000 dolarů (158 200 Kč) je „srovnatelný“ s konkurenčními možnostmi.
Podle Národní asociace pohřebních ředitelů (NFDA) činila v USA v roce 2021 mediánová částka za pohřeb s pohřbem 7 848 dolarů, resp. 6 971 dolarů za pohřeb s kremací.
Kompostování lidí je již legální v celém Švédsku. A přírodní pohřby, při nichž je tělo pohřbeno bez rakve nebo s biologicky rozložitelnou rakví, jsou povoleny ve Velké Británii.