Státy OSN dnes v keňském hlavním městě Nairobi schválily rezoluci, podle níž bude uzavřena globální smlouva o nakládání s plastovým odpadem. Účastníci několikadenního jednání podle agentury Reuters rezoluci považují za nejvýznamnější dokument o životním prostředí od uzavření pařížské klimatické dohody v roce 2015.
Účastníci jednání dávali najevo nadšení, když byla přijata rezoluce o budoucím uzavření právně závazné smlouvy o plastovém odpadu. Jednání o ní mají být dokončena do roku 2024.
„Píšeme tady dějiny a měli byste na to být hrdí. Ze zamořování plasty se stala epidemie. Přijetím dnešní rezoluce jsme se vydali na ozdravnou cestu,“ řekl Espen Barth Eide, který stojí v čele Shromáždění OSN pro životní prostředí.
Rezoluce zahrnuje základní obrys budoucí dohody, jejíž detaily dojednají mezivládní výbory. Konečný dokument bude závazný a zasáhne do podnikání a ekonomiky na celém světě.
Jak uvádí Reuters, jakákoli dohoda, která omezí produkci, využití a vývoj plastů ovlivní ropné a chemické společnosti, jež vyrábějí surový plast, stejně jako prodejní giganty, jež prodávají zboží v jednorázovém plastovém balení. Očekává se dopad na největší výrobce plastů, USA, Indii, Čínu a Japonsko.
Švýcarský zástupce na konferenci Franz Perrez upozornil, že mezi účastníky přetrvávají neshody na to, co má konečná smlouva zahrnout. „Jsou rozdíly mezi ambiciózními, kteří si přejí najít řešení, a těmi, kdo o ně z jakýchkoli důvodů nestojí,“ řekl. Podle průzkumu společnosti Ipsos má mezinárodní dohoda o plastech velkou podporu veřejnosti.