Dělníci přístavů na východním pobřeží USA a v Mexickém zálivu podle televizí NBC a BBC zahájili stávku za zvýšení mezd. Zastavila se polovina americké námořní dopravy, zrovna před oslavami Halloweenu a před vánoční sezónou. Spotřebitelé však dopady nepocítí, maloobchodníci se na výpadek námořní dopravy připravili.
V pondělí večer vypršela pracovní smlouva mezi odborovým svazem International Longshoremen’s Association (ILA) majícím 85 000 členů a skupinou zaměstnavatelů United States Maritime Alliance (USMX).
Stávky se podle informací NBC účastní mezi 25 až 50 000 přístavních dělníků na východním pobřeží USA a v Mexickém zálivu. Před halloweenskou a vánoční sezónou se tak zastavilo 50 procent americké námořní dopravy.
NEW: Tens of thousands of longshoremen go on strike, shutting down major ports along the East and Gulf coasts and choking off deliveries of everything from produce to auto parts. https://t.co/4Etxl7d2bD
— NBC News (@NBCNews) October 1, 2024
Jedná se o první takové odstavení na celém pobřeží za téměř 50 let, upozorňuje BBC. Naposledy ochromila americkou námořní dopravu stávka v roce 1977, i tehdy se námořní dovoz a vývoz zastavil o polovinu.
Nyní záleží na tom, jak dlouho stávka potrvá. Už teď hrozí uvíznutí v přístavech 100 tisíc kontejnerů a desítek lodí. Spotřebitelé však dopady nepocítí, maloobchodníci naskladnili zásoby a preventivní kroky podniky i logistické firmy.
Vyšší mzdy a jistota práce
To však platí za předpokladu, že stávka nepotrvá dlouhé týdny. Podle analytiků zamrzlá lodní doprava přijde americkou ekonomiku na několik stovek milionů až 4,5 miliard dolarů denně a náklady za delší trasy lodí pocítí spotřebitelé.
Analytici společnosti JP Morgan odhadují, že přerušení lodní dopravy bude stát americkou ekonomiku asi pět miliard dolarů denně. Prezidentka Americké obchodní komory Suzanne Clark se v této věci obrátila na amerického prezidenta Joe Bidena.
Ten má pravomoc na 80 dní stávku přerušit a přimět obě strany k jednání. Biden ale odmítl zasáhnout. Stávka přitom může ovlivnit i listopadové prezidentské volby, v nichž se spolu utkají exprezident Donald Trump a viceprezidentka Kamala Harris.
Představitel odborů Harold Daggett uvedl, že požaduje vyšší mzdy a omezení automatizace terminálů, protože se dělníci bojí o práci. Zaměstnavatelé nabídli zvýšení platů o polovinu a vyšší příspěvky na penzi a zdravotní pojištění. Odbory nabídku odmítly.