Stovky Tunisanů dnes v metropoli protestují proti autoritářské vládě prezidenta Kaíse Saída a kvůli hospodářské krizi, napsala agentura AFP. Agentura Reuters počet protestujících ve stejnou dobu, tedy krátce po poledne SEČ, vyčíslila na tisíce. Na dnešek připadá 12leté výročí revoluce z roku 2011.
Třídu Habíba Burgiby, která je hlavní ulicí v centrálním Tunisu a tradičním místem protestů, zaplnili lidé mávající tuniskými vlajkami, kteří skandují mimo jiné: „Lid žádá pád režimu.“ Jsou mezi nimi zastoupeni i příznivci islamistické Strany obnovy (An-Nahda), která ovládala parlament před tím, než Saíd zmocnil moci ve státě.
Opposition parties are protesting in Tunis. Most of them want President Kaïs Saïed gone and denounce the worsening economy. A gap remains between their mobilization and the population who is fed up with politics. Today marks the 12th anniversary of Ben Ali's downfall #Tunisia pic.twitter.com/BxKoo3Kpdz
— Blaise lilia (@liliagaida) January 14, 2023
Saíd v roce 2021 pozastavil činnost tehdejšího parlamentu a loni v červnu nechal schválit v referendu jím navrženou ústavu. Následně v září prezident na základě nové ústavy představil zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.
Tuniské i zahraniční organizace na ochranu lidských práv už varovaly, že Saídovy kroky ohrožují „jedinou demokracii“, která vzešla z povstání během arabského jara. Prezident zemi řídí dekrety.
Velká část Tunisanů Saídův převrat podpořila. Nyní v nich však roste nespokojenost kvůli zhoršování životních podmínek. Inflace přesahuje deset procent a oslabuje jejich kupní sílu. Jedna pětina obyvatel se potýká s chudobou.
Silně zadlužený stát má potíže s financováním dovozu základních produktů, a tak je nedostatek mléka, cukru, kávy a v poslední době i těstovin chronický.
„Převrat přinesl znovu hladomor a chudobu. Včera jsem v obchodě sehnala pouze jeden kilogram makarónů a litr mléka. Jak s tím mohu uživit svou třináctičlennou rodinu?“ řekla agentuře AFP padesátiletá žena v domácnosti.