Černé díry pohlcují planety, hvězdy, a dokonce i jiné černé díry. Jsou to nejděsivější a současně nejvíce vzrušující objekty ve vesmíru. Podle expertů je ale tento strach způsoben spíše fantazií. Tyto extrémně hmotné objekty totiž fungují jinak, než si často veřejnost představuje. Napsal o tom web Live Science.
Jenom představa naší planety nezvratně směřující do útrob černé díry nahání mnoha lidem úzkostné stavy a panickou hrůzu. Tyto donedávna teoretické objekty se stravují planetami, hvězdami, a dokonce jsou i kanibaly. Vymažou prostor i čas.
Mohla by však například taková supermasivní černá díra pozřít celý vesmír? Již před lety americká agentura NASA tuto možnost stoprocentně vyloučila jako nemožnou.
Could a black hole devour the universe? https://t.co/s24firtZzG
— Live Science (@LiveScience) August 6, 2023
Masivní hvězdy se na konci svého života dostávají na rozcestí. Kolaps jejich jader vede explozi supernovy, která na okamžik osvítí celou galaxii epicky umírající hvězdy. Hmota je rozmetána do okolí a zůstává neutronová hvězda.
Z ní může vzniknout i „kosmický maják“, rotující neutronová hvězda zvaná pulsar. Ty největší hvězdy však čeká temnější osud. Zhroutí se do sebe a stanou se natolik hustými, že jejich gravitaci neunikne žádný objekt, včetně světla.
Vize černé díry vtahující Zemi fascinuje veřejnost i vědce, přestože osud pohlcených objektů či živých bytostí zůstává v teoretické rovině. Šance na pohlcení naší planety nebo Slunce je ale minimální, vyplývá z článku Live Science.
Strach není na místě
Podle astrofyzika a experta na černé díry z Univerzity Rhode Island Gauravse Khanna musíme nejprve fungování černých děr pochopit. Často si je představujeme jako nějaké vakuum pohlcující prostor i jeho obsah jako vysavač.
Tak to ale podle něj není. Žádná černá díra pohltit vesmír nemůže. „Tyto objekty pohlcují pouze blízké objekty,“ upozornil odborník. Aby nás černá díra spolkla, musela by se Země dostat do gravitační pasti zvané horizont události.
Tohle místo bez možnosti návratu ale není rozlehlé, jak si často představujeme. V případě černé díry o hmotnosti Slunce by mohlo podle Khanna měřit pouze tři kilometry, v případě supermasivních černých děr ve středech galaxií o něco více.
Ani ony by ale nemohly pohltit celou galaxii, natož vesmír. Gravitace černé díry za horizontem událostí navíc nutí planety, aby ji obíhaly stejně jako v případě supermasivní černé díry ve středu naší galaxie.
Podle profesora astronomie na Univerzitě v Yorku Paula Delaneye by planety v případě náhlé proměny Slunce v černou díru pokračovaly ve svém gravitačním tanci dál, naše planeta by totiž žádnou změnu nepoznala.
Jak poznamenal expert na černé díry z Kalifornské univerzity v Berkeley Alexej Filippenko, pohlcování hvězd není pro tyto objekty snadné, jak by se mohlo zdát. Hvězda totiž musí mířit přímo na černou díru.
Než by černá díra pohltila Slunce, uběhlo by obrovské množství času. Dráha hvězdy by se s ní musela přesně sladit. Khann navíc doplnil, že čím více se vesmír rozpíná, tím je bezpečnější. Objekty se od sebe vzdalují a šance na střetnutí černé díry klesají.