Východní a jihovýchodní části Německa se připravují na lijáky provázené silným nárazovým větrem, které zvednou hladiny vodních toků. Německá meteorologická služba (DWD) zároveň varuje před vydatným sněžením ve vyšších polohách Alp. V několika regionech na jihu a jihozápadě Polska platí nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, někde hrozí bleskové povodně.
Podle DWD je třeba s trvalým deštěm počítat v podhůří Alp, kde mohou přijít i bouřky. Silné dešťové srážky se očekávají také v oblasti od Bavorského lesa po Lužici. Ve vyšších polohách Alp, Krušných hor a na hoře Brocken v pohoří Harz povane silný nárazový vítr. Zatímco ve východním Sasku má déšť v sobotu dopoledne ustávat, ve východní části podhůří Alp a v Bavorském lese nepříznivé počasí potrvá déle. Poté, co vrcholky Alp v posledních dnech zasypal první sníh, může v příštích dnech v nadmořské výšce nad 1500 metrů napadnout až 50 centimetrů čerstvého sněhu.
Meteorologists warn of extreme rainfall across Central Europe, with up to 500mm expected in some areas, raising fears of severe flooding akin to 2013. Slovakia, Austria, and Poland are on high alert as heavy downpours threaten mountain regions and river basins. Flood defences are… pic.twitter.com/Ka92MIaRXF
— meteoblue (@meteoblue) September 12, 2024
Jih a jihovýchod Německa povodně postihly už letos v červnu, zemřelo při nich nejméně šest osob.
Rakouské dráhy (ÖBB) dnes vyzvaly lidi, aby se v nejbližších dnech raději nevydávali na cesty, pokud to není nutné. Tato výzva platí zatím do nedělního večera. Už v noci na dnešek byla kvůli sněžení uzavřena trať v Salcbursku mezi městečky Bad Hofgastein a Bad Gastein.
Silnice pod Grossglocknerem, nejvyšší rakouskou horou, je z bezpečnostních důvodů dočasně mimo provoz. Další silniční tahy na různých místech Rakouska zablokovaly popadané stromy. Do horských oblastí by se řidiči neměli vydávat bez zimní výbavy.
Sníh zasypal také horské oblasti Slovinska, v dalších částech země jsou záplavy. Ve čtvrtek hasiči zasahovali v 70 obcích. Podle slovinských médií se ocitly pod vodou silnice ve směru z Koperu na Lublaň, problémy jsou ale i ve středním Slovinsku.
V Polsku platí nejvyšší povodňový stupeň ve vojvodstvích u hranic s Českem a Slovenskem. Ve Vratislavi se dnes zasedání vedení Dolnoslezského vojvodství zúčastnil premiér Donald Tusk. Podle něj předpovědi počasí „nejsou dramaticky znepokojivé“, nicméně „úřady nepodceňují žádný signál“. Podle ministerského předsedy není důvod očekávat katastrofu v celostátním měřítku. Varoval však, že je nutné připravit se na lokální záplavy a bleskové povodně.
Náměstek polského ministra vnitra Wieslaw Leśniakiewicz k ostražitosti vyzval zejména lidi žijící u horských řek v místech nad nádržemi. Obyvatele míst, kde hrozí záplavy, vybídl, aby se připravili na možnost, že dočasně budou přerušeny dodávky elektřiny a vody. Ty, kdo bydlí v přízemí, upozornil na možnost zaplavení domů. Lidé si také mají přeparkovat auta na vyšší místa.
Na příchod velké vody se mimo jiné chystá Vratislav, kde Odra v roce 1997 způsobila rozsáhlé škody. Týkalo se to třeba sídliště Kozanów postaveného v 70. letech v záplavové oblasti. Server gazeta.pl píše, že bytová družstva v některých panelových domech nyní ve snaze zabránit případným škodám zastavila provoz výtahů, kvůli tomu ovšem ve vyšších patrech zůstali uvězněni zejména starší lidé s omezenou pohyblivostí. Podle Leśniakiewicze dolnoslezské metropoli nyní katastrofa jako ta z roku 1997 nehrozí, informují polská média.
Ještě před několika dny sužovalo zejména střední a východní Polsko sucho a hladina Visly v centru Varšavy klesla na nejnižší úroveň od začátku měření.