Severním Irskem zmítají nepokoje. Demonstranti pálí autobusy, auta i odpalují pyrotechniku. Mezi zraněnými jsou desítky policistů, terčem útoku se stal i tamní novinář. Irský ministr zahraničí Simon Coveney vyzval ve čtvrtek politické a komunální vůdce, aby spolupracovali na zmírnění napětí. Informuje o tom agentura Reuters.
Nepokoje přichází uprostřed rostoucí frustrace mimo jiné kvůli novým obchodním překážkám po Brexitu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Decentralizovaná vláda plánuje později ve čtvrtek uspořádat mimořádnou schůzku. Debata se bude točit kolem eskalace nepokojů, pokračujících útoků na policii a zapálení autobusu, kteří protestující předtím unesli.
Severní Irsko totiž na Evropském jednotném trhu pro zboží po tzv. přechodném období zůstalo. EU má však velmi přísná pravidla, co se týče toho, co může vstoupit na její trh. Nové kontroly, jež byly zavedeny dle podmínek protokolu o Irsku a Severním Irsku, který je součástí pobrexitové dohody, však způsobují narušení dodávek do Severního Irska, včetně potravin. Mnozí varovali, že by obchodní překážky mohly být spouštěčem násilných protestů.
Během prostestů trvajících již více než týden na sebe lidé v noci na čtvrtek házely pyrotechniku, cihly i zápalné lahve, a to z obou stran jedné z tzv. mírových zdí v Belfastu. Ty od doby, kdy před více než 50 lety začala krvavá občanská válka, oddělují oblasti, kde žijí komunity nacionalistů a unionistů. Konfliktu, jež trval třicet let, se přezdívá „The Troubles“.
Části regionu zůstávají rozděleny, a to i třiadvacet let po uzavření Velkopáteční mírové dohody. Mnoho katolických nacionalistů usiluje o sjednocení s Irskem, zatímco protestantští unionisté chtějí zůstat ve Spojeném království.
„To musí přestat, než bude někdo zabit nebo vážně zraněn,“ řekl Coveney pro irskou veřejnoprávní televizi RTE a označil šíření násilí na rozhraní mezi unionistickými a irskými nacionalistickými komunitami jako „obzvláště znepokojivé“.
„Jedná se o scény, které jsme v Severním Irsku neviděli velmi dlouho, scény, o kterých si mnozí mysleli, že jsou uloženy v historii, a myslím, že je třeba vyvinout kolektivní úsilí, abychom se pokusili rozptýlit napětí,“ dodal Coveney.
Co vyvolalo nepokoje?
Za násilím stojí několik důvodů. Jedním z nich je rozhodnutí policie nestíhat irské nacionalisty ze strany Sinn Fein, kteří se minulý rok zúčastnili velkolepého pohřbu, který porušil přísná koronavirová opatření. Demokratická unionistická strana (DUP) navíc vyzvala šéfa policie v Severním Irsku, aby v této záležitosti odstoupil.
Velkou roli ovšem hraje Brexit. Strana Sinn Fein a další obvinili stranu DUP první ministryně Arlene Foster z podněcování napětí z důvodu jejího postavení vůči novým obchodním překážkám, které podle názoru mnoha unionistů stírají část jejich britské identity.
Mnoho osobností násilí odsoudilo. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že je „hluboce znepokojen“ násilím, které v posledních dnech zranilo desítky policistů.