Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) po vyšetřování protivládních demonstrací v Bangladéši z loňského roku dospěl k závěru, že vláda premiérky Šajch Hasína Vadžíd při snaze potlačit studentské protesty systematicky porušovala lidská práva. Zpráva popisuje střelbu do lidí ostrými a zadržování a mučení odpůrců vlády. Zemřít mohlo až 1 400 lidí, píšou s odvoláním na zprávu servery DW a CNN.
Studentské protesty vypukly kvůli kvótám, kdy část místních státních pracovních míst měla být vyhrazena pro děti z rodin bojujících za samostatnost Bangladéše ve válce s Pákistánem v roce 1971. Demonstrace, podporované některými bývalými armádními špičkami, eskalovaly ve volání po demisi premiérky, a nakonec se vymkly kontrole. Došlo k násilným střetům a případům střelby (střelné zbraně měli mít i demonstranti). I přes početné ztráty na životech byla Vadžíd svržena a uprchla do Dillí.
#Bangladesh: as many as 1,400 people may have been killed during last year’s protests vast majority of whom were shot by security forces – finds @UNHumanRights report.
— UN in Bangladesh (@UNinBangladesh) February 12, 2025
Accountability & justice are essential for national healing & the future of 🇧🇩.
🔗https://t.co/rzeK8zxYkh pic.twitter.com/q8bqPXTEk0
Novou vládu vede nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus. Na jeho žádost přijel do jihoasijské země vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Výsledky vyšetřování odprezentoval podle DW před novináři v Ženevě.
Hovořil o rozsáhlém porušování lidských práv a zločinech proti lidskosti při potlačování demonstrací mezi 15. červencem a 5. srpnem. Jeho vyšetřování odhalilo temnou pravdu o těchto protestech.
Velmi brutální čtení
„Je to velmi brutální čtení,“ přiznal Türk. Celkem 78 procent zabití z 1000 souviselo se střelbou ostrou municí. Bezpečnostní síly střílely po lidech útočnými puškami a brokovnicemi. Mnoho lidí utrpělo tak závažná zranění, že jim změnila život. Vláda své odpůrce zadržovala a mučila, mnoho lidí zmizelo, uvedl.
„Nejvyšší vládní představitelé si byli vědomi a byli zapojeni do velmi vážného porušování lidských práv,“ četl ze zprávy komisař, který odhadl počet mrtvých na 1 400. Bylo mezi nimi asi 180 dětí. „V některých případech se bezpečnostní síly zapojily do hromadných poprav tím, že úmyslně střílely na neozbrojené demonstranty na nulovou vzdálenost,“ pokračoval.
Zadrženo bylo více než 11 700 osob, odkazuje na zprávu, která se odvolává mimo jiné na informace bezpečnostních služeb v zemi, CNN.
Dháka obvinila Vadžíd ze zločinů proti lidskosti, genocidy, korupce a praní špinavých peněz a požádala Dillí o její vydání. Bývalá premiérka podle médií neprojevuje žádnou lítost a obvinění odmítá. Indie na žádost z Bangladéše nereagovala.