Nedávná studie vyvolala obavy z možných zdravotních rizik spojených s elektronickými cigaretami a naznačuje, že vapování může vyvolat buněčné změny, které mohou vést k rakovině, podobně jako kouření tradičního tabáku. Studie, kterou provedli vědci z University College London a University of Innsbruck v Rakousku, zjistila srovnatelné změny DNA ve vzorcích buněk odebraných kuřákům a uživatelům e-cigaret. Informoval o tom Daily Mail.
„Vaping není tak neškodný, jak se dříve myslelo,“ uvedli vědci a přidali tak další důkazy o tom, že dlouhodobé používání těchto zařízení může způsobit významné poškození zdraví. Navzdory rozšířenému přesvědčení, že e-cigarety jsou bezpečnější alternativou kouření, řada studií poukazuje na možná rizika spojená s jejich používáním, píše Daily Mail.
Vaping causes similar DNA damage to smoking – as study links habit to cancer risk
— Sky News (@SkyNews) March 20, 2024
Read more ⬇️ https://t.co/cXKnwehJAe
Výsledky studie vyvolaly nové obavy o zdraví, zejména vzhledem k rostoucí oblibě e-cigaret mezi dospívajícími a dokonce i mladšími dětmi, které nikdy předtím nekouřily. Výzkumníci zjistili, že kovové součásti e-cigaret, které zahřívají tekutinu obsahující nikotin a příchutě, mohou uvolňovat řadu toxických kovů, včetně známých karcinogenů, jako je arsen, chrom, nikl a olovo.
Vystavení těmto kovům je spojováno s „popcornovými plícemi“, nebezpečným zánětem dýchacího systému, který vede k sípání, kašli a dušnosti. V extrémních případech je zánět vyvolaný vapingem dokonce spojován s tvorbou děr v plicích.
Samostatná studie zveřejněná v časopise American Journal of Preventive Medicine zjistila, že vapeři mají 1,3krát vyšší riziko vzniku onemocnění dýchacích cest než nekuřáci. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Los Angeles navíc zjistili, že vapování po dobu pouhých 30 minut může způsobit, že hladina oxidačního stresu v plicích stoupne dvakrát až čtyřikrát více, než je základní hladina u nekuřáků.
Dalším velkým problémem je návykovost elektronických cigaret způsobená obsahem nikotinu. Nikotin je návyková látka, která se váže na bílkoviny v mozku a spouští uvolňování hormonů dopaminu a serotoninu, což vede k pocitům euforie a klidu. To může vést k silnému impulsu pokračovat v užívání e-cigaret nebo tradičních cigaret a ukončení kouření může mít za následek podráždění, hněv, smutek, neklid a problémy se soustředěním.
Navzdory těmto obavám obliba e-cigaret stále roste a podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nyní pravidelně každý měsíc vapuje každý desátý Estonec, což z Estonska činí hlavní město e-cigaret na světě.