Jemné částice podle studie, na níž upozornil například deník The Independent a server Euronews, snižují šance na narození živého dítěte po in vitro vertilizaci (IVF, oplodnění mimo lidské tělo). Další výzkum tak přispívá k řadě důkazů o škodlivosti znečištění ovzduší na lidskou reprodukci.
IVF je jednou z nejefektivnějších metod léčby neplodnosti a nejčastěji užívanou metodou umělého oplodnění. Kromě vysoké míry její úspěšnosti také pomáhá předcházet přenosu genetických vad z rodiče na dítě.
Procedura probíhá stimulací a následným odebráním vaječníku, který je v laboratoři oplodněn odebranými spermiemi a navrácen do ženského těla. Spermie do vajíčka pronikají přirozenou cestou, případně speciálními laboratorními metodami.
Air pollution reduces chances of successful IVF, study finds https://t.co/1mO3cXC6fR pic.twitter.com/zpeVjWH8lz
— The Independent (@Independent) July 9, 2024
Vystavením znečištění jemnými prachovými částicemi se však snižuje šance na narození živého dítěte po absolvování IVF. Podle The Independent to zjistili vědci pozorováním 3 700 zmrazených embryí v letech 2013 až 2023.
V případě zvýšené expozice jemných částic PM2,5 a PM10 dva týdny před odebráním vajíček se snížila šance na narození živého dítěte o 38 procent, vyplynulo podle Euronews z výzkumu vědců z australského Perthu.
Stačí pouhý výkyv
Hlavní autor práce Sebastian Leathersich ji okomentoval jako první studii analyzující samostatné dopady znečištění jemnými částicemi na embrya v různých cyklech. Odborníci tak mohli sledovat vliv znečištění v různých fázích jejich vývoje.
„Mohli jsme proto vyhodnotit, zda mělo znečištění nějaký vliv na samotná vajíčka nebo na raná stádia těhotenství,“ sdělil Leathersich, který dnes výsledky přednese na zasedání Evropské společnosti pro reprodukci a embryologii v Amsterdamu.
Jeho výzkum přispívá k celé řadě dalších studií, podle nichž znečištění ovzduší přispívá k problémům v těhotenství, ať už hovoříme o rostoucí míře neplodnosti nebo předčasných porodech. Znečištění vědci už dříve spojili také s horší kvalitou spermií.
Výsledky práce nové se vztahují i na regiony s nízkým znečištěním. Výsledky IVF může ovlivnit i pouhý výkyv znečištění. „Klimatické změny a znečištění představují vážnou a bezprostřední hrozbu pro lidské reprodukční zdraví,“ napsal Leathersich.