Britský premiér Rishi Sunak chce uzavřít dohodu s Evropskou unií, která by občanům Spojeného království usnadnila cestování. S odvoláním na osoby obeznámené s věcí to dnes uvedla agentura Bloomberg, podle které jsou zpoždění na hranicích vyvolaná pasovými kontrolami v rozporu s tím, jak vláda líčí výhody brexitu.
Sunak doufá, že na základě zlepšených vztahů s EU dosáhne dohody, která by Britům umožnila používat pro ověření pasů unijní elektronické brány. Krok by urychlil překračování hranic, protože manuální kontroly – které od odchodu Spojeného království z bloku zahrnují i razítka do cestovních dokumentů – přispívají k častým zpožděním v rušných obdobích.
UK's Rishi Sunak wants EU deal on passport checks to ease delays – Bloomberg News https://t.co/NtTF593MQu pic.twitter.com/Y8qab85R92
— Reuters (@Reuters) April 25, 2023
Formálně věc zatím nebyla přednesena, ale diplomaté tuto otázku neformálně nastolují, uvedl Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
Sunak se snažil zlepšit vztahy mezi Bruselem a Londýnem, které se zhoršily za vlády jeho předchůdců Borise Johnsona a Liz Trussové. Ti vyhrožovali, že zruší část paktu o brexitu, který Johnson sám s blokem podepsal. V únoru Británie dosáhla dohody se sedmadvacítkou ohledně obchodních ujednání pro Severní Irsko.
Podle plánů EU, které mají být zavedeny v roce 2024, by občanům Spojeného království a takzvaných třetích zemí mohly být odebrány biometrické údaje pro získání bezvízového styku. Britská vláda se ale obává, že tím problém častých zpoždění nebude vyřešen.
Překračování hranic je zásadní otázkou v širší debatě o brexitu, která je pro obě strany politicky nepříjemná. EU umožňuje občanům bloku a přidružených zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP) používat své elektronické brány. Jejich rozšíření i pro Brity by porušilo zásadu, že Spojené království by si po brexitu nemělo zachovat výsady vyplývající z členství v EU.
Je to také ošemetné pro Sunaka a jeho vládní Konzervativní stranu, která je odhodlána bagatelizovat jakékoli nepříznivé dopady brexitu vzhledem k tomu, že odchod z EU prezentovala jako přínos. Narušení obchodu, zpoždění na hranicích a nutnost platit za roaming mobilních dat patří mezi problémy, kvůli kterým někteří voliči přehodnocují své rozhodnutí z roku 2016 opustit blok.
Británie již umožňuje návštěvníkům z EU využívat v Británii elektronické brány, což znamená, že existuje rozdíl v cestovním režimu pro britské a evropské občany.