Po hlášeních o možných vzácných nežádoucích účincích Švédsko a Dánsko ve středu ohlásily, že u mladších věkových skupin pozastavují používání vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Švédská zdravotnická agentura uvedla, že očkovací látku přestane používat u lidí narozených v roce 1991 a později. Dosavadní údaje totiž ukazují na zvýšený výskyt myokarditidy a perikarditidy u teenagerů a mladých dospělých, kteří byli očkováni. Jedná se o zánět srdečního svalu nebo jeho obalu (perikardu).
„Souvislost je obzvláště zřejmá, pokud jde o vakcínu Moderny Spikevax, zejména po druhé dávce,“ uvedla zdravotnická agentura, podle níž je riziko, že člověka postihne, velmi malé.
Hlavní epidemiolog Švédska Anders Tegnell podle AP prohlásil, že „situaci bedlivě sledují a jednají rychle, aby zajistili, že očkování proti covidu-19 bude vždy co nejbezpečnější a zároveň poskytne účinnou ochranu“ před touto nemocí.
Dánsko pro osoby ve věku 12 až 17 let používá primárně vakcínu společností Pfizer/BioNTech. Z preventivních důvodů se země nicméně rozhodla pozastavit podávání preparátu od Moderny lidem mladším 18 let.
„Na základě předběžných údajů… existuje podezření na zvýšené riziko zánětu srdečního svalu, v případě očkování látkou od Moderny,“ informoval dánský zdravotnický úřad v prohlášení. Odkázal na data z dosud nezveřejněné studie severských zemí, které posoudí Evropská léková agentura (EMA).
Švédsko a Dánsko shodně uvedly, že místo Moderny nyní doporučují vakcínu Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech.
Přínosy použití vakcín stále převažují nad možnými riziky
Dánský zdravotnický úřad připomněl, že „zánět srdečního svalu je extrémně vzácný vedlejší účinek, který má často mírný průběh a odezní sám“.
Bezpečnostní výbor EMA v červenci dospěl k závěru, že po očkování přípravkem Comirnaty nebo Spikevax se ve velmi vzácných případech může vyskytnout zánětlivé onemocnění srdce. Podle zjištění k tomu častěji dochází u mladších mužů po druhé dávce.
Přínosy vakcín založených na takzvané mRNA technologii, kterou používají Moderna i společnosti Pfizer/BioNTech, však nadále převažují nad riziky. Potvrdili to Světová zdravotnická organizace (WHO) i regulátoři ve Spojených státech a Evropské unii.
EMA schválila používání vakcíny u osob starších 12 let v případě Pfizeru v květnu, zatímco Moderna dostala zelenou v červenci.