Čínská ekonomika letos vzroste místo původních 4,3 procenta pouze o 2,7. V nejnovějším reportu to oznámila Světová banka. Příští rok by tamní ekonomika měla dosáhnout na růst o 4,3 procenta. Jedná se ovšem o polovinu původního odhadu. Důvodem je nejen sílící pandemie, ale také problémy s globálními dodavatelskými řetězci nebo vliv klimatické změny. Informoval o tom server Al Jazeera a Times of India.
I když Čína začátkem prosince uvolnila přísné restrikce proti šíření koronaviru, trpí její ekonomika i nadále. Potýkat se musí nejen s trvajícím nárůstem nakažených, ale také nerovnoměrnou obnovou tamního trhu. Světová banka proto ve svém úterním reportu předpověď pro růst čínské ekonomiky zásadně pozměnila. Podle ní tak letos nevzroste o 4,3 procenta, jak původně odhadovala v červnu. Místo toho dosáhne růstu o 2,7 procenta.
Příští rok by dle reportu Světové banky měla tamní ekonomika expandovat o 4,3 procenta. Dříve přitom analytici počítali s růstem o 8,1 procenta. „Znovu otevření čínské ekonomiky bez větších zádrhelů by měla zaručit větší snaha o připravenost veřejného zdravotnictví a navýšení očkování, a to zejména mezi nejvíce ohroženými skupinami,“ okomentovala podle serveru Al Jazeera výhled do budoucna ředitelka Světové banky pro Čínu, Mongolsko a Jižní Koreu Mara Warwick.
The confluence of crises that defined 2022 continues to hamper global growth. The world’s largest economies—US, China, & euro area—have been sharply slowing. A moderate hit to the global economy over the next year could tip it into recession. https://t.co/fvcP9cYjC5 #YearInReview pic.twitter.com/xrwW0QqmH4
— World Bank (@WorldBank) December 19, 2022
Přísná opatření spadající pod takzvanou čínskou politiku nulového koronaviru zrušila tamní vláda po téměř třech letech od začátku světové pandemie. Dopady dlouhotrvajících uzávěr, masivního testování a omezení cestování proto zanechaly na tamní ekonomice silnou stopu. Čína proto rovněž letos nedosáhne na vlastní vytyčený cíl růstu HDP. Původně totiž očekávala, že by její ekonomika mohla vzrůst o 5,5 procenta. Kromě pandemie se totiž země musí potýkat i s dalšími ekonomickými problémy.
Naočkujte nejstarší populaci a restrukturalizujte ekonomiku, radí Číně v reportu Světová banka
Světovou ekonomiku nadále zatěžuje rostoucí inflace a s ní spojené vysoké úrokové sazby. Zpomalení světové ekonomiky způsobila především válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která vypukla letos v únoru. Čínské úřady se ovšem naopak snaží zpomalující růst porazit snižováním úrokových sazeb a pumpováním peněz do tamních bank. Informoval o tom server Times of India. Kromě toho čelí Čína podle Světové banky také „trvajícímu stresu“ způsobeného dopady klimatické změny. Ty se projevují například extrémním počasím.
Analytici dále v reportu čínské vládě doporučují, aby se zaměřila na očkování nejstarší populace, ale i distribuci takzvaných booster dávek vakcín proti koronaviru. Tamní úřady by se rovněž mely naučit „efektivnímu využívání omezené kapacity nemocnic“. Kromě toho by dle reportu měla Čína navýšit investice do „zelených“ a „sociálních“ projektů, namísto tradičního vkládání peněz do infrastruktury. Potřeba proto budou hlubší strukturální reformy, kterými by čínská vláda mohla vyřešit také rostoucí nezaměstnanost mladých.