Indický premiér Naréndra Módí v sobotu prohlásil, že uskupení G20 dosáhlo na summitu v Indii společné deklarace. Cenou za kompromis se ovšem staly části textu odkazující na ruský útok na Ukrajinu. Všechny zmínky o přímé agresi Ruska z loňského summitu totiž světoví lídři odstranili. Ukrajina proto prohlášení odsoudila. Informoval o tom server The Guardian a Reuters.
Zástupci nejsilnějších ekonomik světa uskupení G20 v sobotu oslavili dosažení společného prohlášení. Po dobu trvání summitu pořádaného v Indii totiž chvílemi hrozilo, že státy nakonec žádnou deklaraci nevydají. „Letošní setkání je tím nejvíce ambiciózním v historii G20,“ okomentoval ovšem podle serveru The Guardian deklaraci premiér Módí. Indie totiž letos uskupení předsedá.
Stejnou radost z výsledného dokumentu ovšem nesdíleli zástupci Ukrajiny. Jejich postoj byl znát především z prohlášení mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Olega Nikolenka na serveru X, dříve známého jako Twitter. „Není na co být hrdý. Kdyby se Ukrajina mohla summitu zúčasnit, pomohla by účastníkům lépe pochopit celou situaci,“ popsal podle serveru Reuters.
G20 adopted a final declaration. We are grateful to the partners who tried to include strong wording in the text. However, in terms of Russia’s aggression against Ukraine, G20 has nothing to be proud of. This is how the main elements of the text could look to be closer to reality pic.twitter.com/qZqYluVKKS
— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) September 9, 2023
Nikolenko rovněž zveřejnil část prohlášení týkající se ruské agrese, kterou „opravil“ podle toho, jak by si ji Ukrajina představovala. Poděkoval rovněž spojencům, kteří za údernější text bojovali. Všechny zmínky Ruska nebo ruské agrese, které uskupení G20 použilo v loňské deklaraci z Bali, totiž světoví lídři odstranili. Místo toho jen obecně varovali před „použitím síly pro získání teritoria“ nebo „použitím hrozby jaderných zbraní“.
Abychom konsenzu dosáhli, potřebovali jsme přes 200 hodin vyjednávání, míní zástupci G20
O důraznější prohlášení pak usilovaly především evropské státy. Proti nim se však postavili zástupci Ruska a Číny. „Abychom dosáhli konsenzu, potřebovali jsme více než 200 hodin velice tvrdého a nemilosrdného vyjednávání,“ prohlásil pak zástupce Indie při G20 Amitabh Kant. Podle serveru The Financial Times také kompromis dovolil vyjednat jeho jiné části, například obnovení exportu obilí z Ukrajiny přes Černé moře.
Kromě trvající války na Ukrajině se členové G20 zabývali také dalšími globálními problémy. Patřily mezi ně například světové dluhy, financování boje proti změně klimatu, využívání obnovitelných zdrojů energie nebo reformy mezinárodních institucí. Světoví lídři ovšem ve svém prohlášení nezmínili přesné kroky, které by vedly k odstranění využívání fosilních paliv. Deklarace ovšem ratifikovala oficiální připojení Africké unie k uskupení G20.