Sýrie je vyčerpaná válkou a nepředstavuje nebezpečí pro regionální sousedy a Západ, ubezpečil v rozhovoru pro televizi BBC vůdce povstalců a faktický vládce země Ahmad Šara (Abú Muhammad Džúlání). Vysídlení Syřané cítí po pádu režimu úlevu a vracejí se do svých domovů, arabská menšina Avelitů má ale strach z dalšího útlaku ze msty, napsal deník The National.
Šara v rozhovoru pro BBC v Damašku také vyzval Západ ke zrušení sankcí uvalených na předchozí režim. Povstalci pod vedením skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) svrhli před necelými dvěma týdny vládu diktátora Bašára Asada a ukončili tím více než padesátiletý útlak celé jeho dynastie.
Syria not a threat to world, rebel leader Ahmed al-Sharaa tells BBC https://t.co/dVkyc7WnkP
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 18, 2024
Syrské vládní jednotky nekladly téměř žádný odpor. Pád režimu je porážkou i Ruska, které selhalo ve schopnosti ochránit klíčového spojence (kterého defacto chránit odmítlo). V současnosti není jasné, jaký osud čeká ruské základny v Sýrii. Jejich ztráta by výrazně zkomplikovala ruské operace na Blízkém východě a v Africe.
„Teď, po tom všem, co se stalo, musejí být sankce zrušeny, protože byly namířeny proti starému režimu. S obětí a utlačovatelem by se nemělo zacházet stejně,“ upozornil Šara, ve Spojených státech nejhledanější muž spojovaný s al-Káidou a Islámským státem (IS).
HTS vedou západní státy v čele s USA jako teroristickou organizaci. I přes její vazby na dvě vysoce extremistické skupiny ale nikdy teroristickou nebyla, podotkl Šara. Podle něj se nezaměřovala na civilisty ani civilní objekty. Ve skutečnosti se v ní shromažďovaly oběti Asadova režimu – od začátku tedy šlo o povstaleckou skupinu rebelů.
Žádný druhý Afghánistán
Šara odmítl obavy, že se ze Sýrie stane druhý Afghánistán. Oba státy popsal jako velice odlišné, Afghánistán označil spíše za kmenovou zemi, zatímco v Sýrii vždy podle něj bylo myšlení úplně jiné.
Šara věří v právo na vzdělávání žen a dívek. „V Idlibu máme univerzity více než osm let,“ uvedl elegantní a uvolněný muž v obleku, jehož by málo kdo od pohledu spojoval s terorismem. „Na univerzitách máme myslím více než 60 procent žen,“ řekl.
Idlib je baštou povstalců, kteří tam vládnou od roku 2011. Jejich vláda je sice stabilní a relativně mírná, mají však bezpečnostní složky, které tvrdě potírají její kritiky.
Mnoho Syřanů nové vládě nevěří. Strach mají hlavně Avelité, což je arabská menšina, s níž se identifikoval i Asad. Pociťují sice úlevu z jeho pádu, bojí se však dalšího útlaku a pomsty ze strany rebelů. Nepomohlo ani Šarovo ujištění, že se povstalci nebudou na nikom mstít a že menšinám nehrozí nebezpečí.
„Skončil útlak, ale bojíme se, že přijde znovu,“ řekla pro The National soudkyně z Damašku jménem Olga. Když padl režim, uprchla ve strachu o svůj život do Tartúsu. Po cestě čelila spolu s dalšími narážkám na kontrolních stanovištích. „Obávám se, že jako žena a příslušnice menšiny už nebudu moci vykonávat funkci soudkyně,“ přiznala žena.