Syrské ministerstvo informací odebralo britské veřejnoprávní stanici BBC akreditaci. Stalo se tak poté, co odvysílala dokumentární snímek, v němž členy rodiny syrského prezidenta Bašára Asada a vysoce postavené představitele syrské armády spojovala s výrobou a obchodováním s drogami. BBC pochybení odmítá. Informovala o tom dnes agentura AP.
Sýrii od roku 2011 sužuje válka. V žebříčku svobody tisku, který sestavuje organizace Reportéři bez hranic (RSF), se země umístila na 175. místě ze 180 možných. Vláda a další úřady přísně omezují zpravodajství médií a vyžadují akreditace a povolení.
Syrian government cancels BBC press accreditation https://t.co/PHQv03Y1EC
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 9, 2023
Dokument BBC, který byl odvysílán koncem června, popisuje mnohamiliardový byznys s vysoce návykovým amfetaminem známým jako captagon. Syrské ministerstvo informací uvedlo, že BBC zrušilo akreditaci po opakovaných upozorněních na to, že vysílá podle něj „zavádějící reportáže, které se opírají o prohlášení a svědectví teroristických subjektů a osob nepřátelských vůči Sýrii“. Přímo o dokumentu se ministerstvo nezmínilo a svá tvrzení o neobjektivním zpravodajství nepodložilo. O akreditaci přišli rozhlasoví a televizní zpravodajové BBC i její kameraman v Sýrii.
BBC obvinění odmítla s tím, že poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství. „Mluvíme s lidmi napříč politickým spektrem, abychom zjistili fakta,“ uvedla v prohlášení, které o víkendu zaslala e-mailem agentuře AP. „Našim divákům v arabsky mluvícím světě budeme i nadále poskytovat nestranné zpravodajství a informace,“ dodala.
V Sýrii v posledních letech výroba a pašování captagonu vzkvétá. Podle odborníků je tato droga podobná pervitinu zdrojem příjmů pro ochromenou ekonomiku a vedení země, které čelí západním sankcím. Sousední Jordánsko a Saúdská Arábie, stejně jako další arabské země Perského zálivu, si na obchod s levnými drogami ze Sýrie dlouhodobě stěžují.
Evropská unie, Británie a Spojené státy uvalily sankce na hrstku drogových bossů a blízkých Asadových spolupracovníků za jejich zapojení do obchodu s drogami. Za klíčovou postavu označily prezidentova mladšího bratra Máhira Asada, který velí 4. divizi syrské armády. Syrská vláda jakoukoli účast na výrobě captagonu popírá. Jeden syrský zákonodárce v červnu agentuře AP řekl, že Sýrie je využívána jako tranzitní stát pro pašování captagonu a dalších drog, a obvinil z tohoto obchodu opozici.