Uspořádání nových voleb v Sýrii by mohlo trvat až čtyři roky, uvedl v rozhovoru pro televizi vůdce povstalců Ahmad Šara, který nyní de facto vládne Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Je to poprvé, co nastínil časový plán možných voleb v Sýrii od doby, kdy jeho skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) svrhla bývalého prezidenta Bašára Asada. V nedělním rozhovoru pro saúdskoarabskou státní televizi Al-Arabíja podle BBC uvedl, že příprava nové ústavy by mohla trvat až tři roky.
Syria's new leader says elections could take up to four years
— FRANCE 24 (@FRANCE24) December 29, 2024
➡️ https://t.co/i8hJWu88Wj pic.twitter.com/Yaea3aoz37
Rok by mohlo trvat, než se Syřané po svržení Asadova režimu dočkají výrazných změn a zlepšení veřejných služeb. Šara uvedl, že Sýrie musí obnovit svůj právní systém a bude muset provést komplexní sčítání lidu, aby mohla uspořádat legitimní volby.
Původně džihádistická skupina má být rozpuštěna
Asadův režim padl počátkem tohoto měsíce. Od té doby se objevují otázky, jak bude HTS v této mnohonárodnostní zemi vládnout.
HTS začínala jako džihádistická skupina, hlásící se k násilí, aby dosáhla svého cíle vytvořit stát řízený islámským právem šaría. V posledních letech se však od této minulosti distancovala.
Šara oznámil, že skupina, která se kdysi spojila s Islámským státem a al-Káidou a kterou OSN a mnoho zemí označilo za teroristickou organizaci, bude „rozpuštěna“ na nadcházející konferenci o národním dialogu.
Shromáždění by mohlo být první zkouškou toho, zda nové vedení Sýrie dokáže dosáhnout slibovaného cíle sjednotit zemi po třinácti letech občanské války.
Odměnu vypsanou na hlavu vůdce Washington zrušil
Zatímco západní mocnosti konec vlády rodiny Asadů v Sýrii do značné míry uvítaly, zůstává nejasné, zda skupina nastolí přísnou islámskou vládu, nebo projeví flexibilitu a přikročí k demokracii.
V Sýrii žije mnoho etnických a náboženských skupin, včetně Kurdů, Arménů, Asyřanů, křesťanů, Drúzů, alavitských šíitů a arabských sunnitů. Ti poslední tvoří většinu muslimského obyvatelstva. HTS slíbila, že bude chránit práva a svobody menšin v zemi.
V zemi mají také výrazné (a potenciálně protichůdné) zájmy zahraniční mocnosti, jako je Rusko či Turecko, upozorňuje Reuters.
Šara v rozhovoru prohlásil, že Sýrie sdílí strategické zájmy s Ruskem, které má v zemi vojenské základny. Vztahy Sýrie s Ruskem by podle něj měly sloužit společným zájmům.
Rovněž vyjádřil naději, že administrativa nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zruší sankce uvalené na Sýrii. Vysocí američtí diplomaté, kteří tento měsíc navštívili Damašek, uvedli, že Šara působil pragmaticky. Washington se proto rozhodl zrušit odměnu 10 milionů dolarů na hlavu vůdce HTS.