Od poloviny listopadu hlásí obyvatelé New Jersey a dalších částí severovýchodu USA opakované pozorování neidentifikovaných dronů. Přestože úřady tvrdí, že drony nepředstavují přímou hrozbu, jejich původ a účel zůstávají nejasné. Situace vyvolává frustraci mezi obyvateli, politiky i bezpečnostními experty.
Místní i federální orgány od listopadu zaznamenaly desítky zpráv o dronových letech, které se soustředí na oblasti jako je Raritan River, vojenské zařízení Picatinny Arsenal nebo golfový klub Donalda Trumpa v Bedminsteru. Dle agentury AP byly drony pozorovány i na pobřeží, kde údajně sledovaly člun pobřežní stráže. Guvernér New Jersey Phil Murphy žádá federální vládu o více zdrojů k vyšetření situace.
Mystery drone sightings keep happening in New Jersey. Here’s what we know (and don’t know)https://t.co/z0vpdF4iW9 pic.twitter.com/su2kkF5DLq
— The Washington Times (@WashTimes) December 16, 2024
Názory na původ těchto zařízení se různí. Někteří odborníci podle Fox News spekulují, že by mohlo jít o testování moderní dronové technologie nebo o aktivity zahraničních sil. Jiní tvrdí, že většina hlášených objektů je ve skutečnosti běžná letadla, která jsou provozována v souladu se zákonem. John Kirby, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, prohlásil: „Nemáme žádné důkazy, že by tyto drony představovaly hrozbu pro národní bezpečnost nebo veřejnost.“
Frustrace mezi obyvateli i politiky však roste. Mnozí volají po přímém zásahu, včetně sestřelení dronů za účelem jejich analýzy. „Proč nemůžeme jeden z těchto dronů sestřelit a zjistit, odkud pochází?“ zeptal se kongresman Chris Smith na tiskové konferenci. Federální úřady ovšem varují, že takové jednání by mohlo být nelegální a nebezpečné.
Vyšetřování komplikují technické limity detekčních systémů. Podle Fox News některé drony létají s vypnutými světly a mohou být téměř dva metry široké. To naznačuje, že se nejedná o běžná hobby zařízení. Přesto úřady zatím nenašly důkazy o jejich spojení se zahraničními aktéry. Agentura AP však upozorňuje, že spekulace o možném zapojení Číny, Ruska nebo Íránu zcela neutichly.
Vzhledem k nejasnostem volají odborníci i politici po rozšíření pravomocí místních úřadů pro řešení podobných incidentů. Do té doby však zůstává otázka, kdo tyto drony řídí a proč, záhadou, která dál zaměstnává úřady i veřejnost.