Americký vědec se rozhodl vysvětlit pozorování bigfoota či seskveče, velkého opočlověka severoamerického folklóru. Svědci si ho pletou s medvědy stojícími na zádních, tvrdí odborník. Existenci bájného hominida však úplně nevylučuje. Napsaly o tom servery ScienceAlert a Live Science.
V médiích se často objevují příběhy lidí, kteří podle svých slov viděli a natočili bigfoota (velká noha), indiánským jménem seskveče známého i pod označením sněžný muž. Existenci těchto bájných hominidů však nikdy nikdo nedokázal.
První zmínky o bigfootovi pocházejí od severoamerických osadníků z konce 19. století. Náhodní svědci je ale pozorují do dnešních dnů. Na internetu se dokonce pravidelně objevují fotografie či videa záhadných hominidů severoamerického folklóru.
Bigfoot? Sasquatch? Nope, it's probably just a black bear — unless you live in Florida https://t.co/TnxNuMvxVp
— Live Science (@LiveScience) January 24, 2024
Tuto záhadu se snaží vyřešit i vědci. Někteří věří, že po severoamerických a kanadských lesích pobíhají před 200 až 300 tisíci lety vyhynulí gigantopitéci – až tři metry velcí lidoopi, největší primáti všech dob, jejichž fosilie vědci skutečně objevili.
Jiní badatelé se domnívají, že si lidé pletou bigfooty s medvědy. Ke stejnému závěru dospěl i mladý americký vědec Floe Foxon, jenž analyzoval data z celých Spojených států a Kanady zahrnující informace o medvědech z roku 2006 a údaje ze sčítání lidu.
Medvědi na zadních
Počty pozorování bigfootů získal Foxon z databáze Bigfoot Field Researchers Organization a výsledky publikoval v časopise Journal of Zoology. Lidé si podle jeho závěrů pletou bigfooty s medvědy baribaly stojícími na zadních nohách.
Množství pozorování bigfootů ve skutečnosti souvisí s počtem těchto černých medvědů v daných oblastech. Jedná se o nejpočetnější druh medvěda v USA a Kanadě. Když se postaví na zadní, dosahuje výšky až dvou metrů, což je i výška bigfoota.
V místech, kde žije pět tisíc baribalů, viděli alespoň jednoho sněžného muže, všiml si vědec. S každým dalším tisícem medvědů rostla i pravděpodobnost pozorování údajného seskveče o čtyři procenta, píše web ScienceAlert.
Foxon potvrdil, že souvislost mezi pozorováním tajemných opolidí a medvědy neplatí pouze pro Pacifik, ale celé Spojené státy a Kanadu. Přesto má jeho studie mezery. „Nedokazuji, že bigfoot neexistuje,“ přiznává výzkumník.
Prostor pro fantazii
Lidé na Floridě, kde žije málo medvědů a není tam mnoho lesů, viděli několik bigfootů, napsal web Live Science. „Neměla by menší rozloha lesa znamenat méně bigfootů? A pokud je tu více lidí a méně medvědů, koho tedy viděli?“ tázal se biolog Michael Hickerson.
Podle Foxona si mohou tamní obyvatelé plést bigfooty právě s lidmi. Existují dokonce názory, že se někteří srandisté převlékají za tajemné lidoopy a procházejí se po lesích, aby si vystřelili z nic netušících turistů.
Určitě to chce další studie. V některých státech nepracoval Foxon se spolehlivými daty a někde ještě před necelými dvaceti lety medvědi nežili, přesto tam dnes lidé bigfooty pozorují. Tato studie alespoň stále nabízí prostor pro fantazii.