Malárie zabije každý rok zhruba 400 tisíc lidí, většinou dětí a těhotných žen. Je známo, že k většině těchto úmrtí dochází během deštivých měsíců, kdy je hodně komárů, kteří parazity způsobující malárii přenášejí. Jak ale tento parazit přežívá v období sucha? Nová studie v Nature Medicine vědců z Německa a Mali přinesla alespoň částečnou odpověď.
Parazit je známý tím, že převezme aparát na výrobu bílkovin některých infikovaných červených krvinek. Ty poté produkují lepkavé proteiny, které se objevují na povrchu buněk. Buňky díky tomu mohou přilnout na stěnu žil a tepen a mohou způsobit ucpání. Nejsou tedy smeteny proudem do sleziny, kde jsou staré a infikované buňky ničeny. Dle této nové studie se tato aktivita mění během ročního období.
V období sucha parazit ve většině krvinek přestane lepkavý protein vyrábět a ty jsou tak přesunuty do sleziny. Několik přeživších utlumí svůj metabolismus. Dle měření zánětlivých proteinů produkovaných imunitním systémem jsou tito přeživší paraziti natolik tišší, že nespustí imunitní útok, který by je mohl zničit. Není zde ani dostatek parazitů k ucpání kapilár. Období sucha tak přežijí ve většině případů i infikovaní jedinci. Výzkum byl proveden na téměř 600 dětech a mladistvých ve městě Kalifabougou v Mali.
„Parazit, který zabije svého hostitele během období sucha, dosáhne slepé uličky,“ uvedla pro The New York Times hlavní autorka studie Dr. Sylvia Portugal.
Pochopení tohoto problému může odhalit způsoby, jak zničit parazity, když jsou nejslabší. Stále však není jasné, které konkrétní geny se na změně podílejí.