Od začátku roku 2023 se bělení rozšířilo na více než 80 procent korálových útesů po celém světě, varuje nová zpráva amerických vědců. Bylo nejhorší v historii. Tyto ekosystémy, na nichž je závislý i člověk, se už nestíhají vzpamatovat z tepelného stresu, protože extrémní vlny veder jsou stále častější a delší. Na publikaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) upozorňují servery France 24 a The Guardian.
Podle programu NOAA Coral Reef Watch zasáhlo bělení od roku 2023 celkem 84 procent korálových útesů v 82 zemích světa. Stali jsme se svědky nejhoršího bělení v historii měření, varuje nová zpráva hodnotící stav těchto ekosystémů.
Coral reefs pushed to brink as bleaching crisis worsens https://t.co/HY3qE1Zbjr
— Inquirer (@inquirerdotnet) April 23, 2025
Korálové útesy jsou známé jako mořské deštné pralesy. Sdružuje se u nich totiž obrovská biologická rozmanitost. Jsou domovem zhruba třetiny všech mořských druhů, včetně ryb, korýšů, hlavonožců, mořských ježků a mnohých dalších.
Často si to neuvědomujeme, ale lidstvo je na korálových útesech závislé. Právě proto, že poskytují útočiště a ochranu řadě živočichů, z nichž na mnohých závisí rybolov. Korálové útesy podporují život a bez nich bude ztracen. Kromě toho chrání pobřeží před silnými vlnami během bouří a lákají turisty k potápění.
Bělení vzniká v důsledku stresu, jako jsou změny teploty, světla nebo živin. Korálové polipy (organismy žijící v útesech) vypudí řasy, které způsobují jejich pigmentaci. Jejich absence vede k efektu bělení. Polypům však poskytují hlavně potravu a živiny. Když tedy dochází k bělení, polipy jsou vystaveny nedostatku živin, chorobám a případné smrti.
Nikde už nejsou v bezpečí
Obvykle se z toho dokážou vzpamatovat, než dojde ke smrti, vědci však tvrdí, že jak jsou vlny veder stále častější, mají méně prostoru k regeneraci. Jak teploty zůstávají vyšší déle, okno pro zotavení se zkracuje. „Pokud budete mít vlnu veder za vlnou, jen těžko uvidíme nějakou obnovu,“ vysvětlila Melanie McField z iniciativy Healthy Reefs for Healthy People.
Zpráva varuje, že bělení se rozšířilo jako nějaký podvodní požár i na jinak odolné korálové útesy v Tichém, Atlantském a Indickém oceánu. „Skutečnost, že bylo zasaženo tolik oblastí, včetně údajných termálních útočišť, naznačuje, že oteplování oceánu dosáhlo úrovně, kdy už neexistuje žádný bezpečný přístav před bělením korálů a jeho důsledky,“ řekl vědec Derek Manzello, ředitel Coral Reef Watch.
Stále méně prostoru k zotavení znamená, že hrozí masový úhyn těchto ekosystémů i i s biodiverzitou, která tam žije. Vědci předpokládají, že jen při oteplení o 1,5 stupně Celsia uhyne 70 až 90 procent útesů, což bude mít katastrofální dopady na životní prostředí i lidskou společnost.
Svět však směřuje k oteplení o více než dva stupně, Evropa dokonce o nejméně tři stupně Celsia, varovali v posledních měsících klimatologové.