Při cestě skrz malebné údolí Andarab severně od Kábulu nejsou vidět žádné známky konfliktu. Ale i když je nyní Tálibán mocnější a lépe vyzbrojený než kdy dřív, čelí tady i v sousední provincii Pandžšír rodícímu se odporu proti své vládě nad Afghánistánem. Malé skupiny bojovníků, které se ukrývají v horách, vedou vojáci bývalé afghánské armády. Organizují přepady a střetávají se s Tálibánem, napsali z místa reportéři stanice BBC.
Projíždíme kolem úrodných zelených polí a na každém kroku nás doprovází jednotky Tálibánu. Pod jejich dohledem si místní obyvatelé pochvalují lepší bezpečností situaci za jejich vlády a hovoří přezíravě o povstalcích. Něco z jejich chvály působí upřímně, ale v jedné z ulic na kraji tržiště nám muž potají řekne: „Nemůžu vám říct pravdu. Kdybych to udělal, mohli by mě zabít“.
Afghanistan: The quiet Afghan valley standing up to the Taliban https://t.co/oC1L5umIAp
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 26, 2022
Udělat si představu o skutečném rozsahu bojů je obtížné. Složky odboje často nadsazují svoji sílu a Tálibán popírá, že odboj vůbec existuje. V Pandžšíru se ale protitálibánským bojovníkům podařilo sestřelit vojenský vrtulník a zajmout jeho posádku.
Při návštěvě vesnice Kaís Tarrač nás místní vojenský důstojník ujišťuje, že „tu nemají žádné problémy“. „Jak můžete sami vidět, máme tu jen malou posádku,“ řekl, když jsme stáli na vrcholku s výhledem do údolí.
Naše spolehlivé zdroje nás nicméně informovaly o přepadení, které odboj v květnu zorganizoval proti vozidlu nedaleko odsud. Dva příslušníci Tálibánu při něm přišli o život. „To už je dávno,“ reagoval důstojník. „Zahájili jsme nějaké operace v horách a teď už se neděje nic,“ dodal.
Údolí Andarab, další bašta protitálibánského odporu, nepůsobí, že by měla silnou vojenskou přítomnost. Když se ale potajmu bavíme s místními, mluví o opakovaných závažných porušeních lidských práv a o násilí, kterého se Tálibán dopouští ve snaze potlačit odbojové hnutí.
Jeden z místních uvedl, že jeho příbuzný Abdul Haším a tři další muži byli zadrženi a zabiti poté, co byli neprávem obviněni z přepadu u vsi Kaís Tarrač. „Svázali mu ruce a střelili ho do hrudi a do hlavy,“ řekl muž a ukázal nám fotografie Hašímova těla a těla jeho švagra, který zemřel s ním. „Nedovolili nám jít na jeho pohřeb. Jenom ženy ho mohly pohřbít,“ popsal muž. Jiný muž vypověděl, že v reakci na přepad u vesnice Kaís Tarrač byl odvlečen s asi 20 dalšími muži. Tálibánské jednotky je odvezli poblíž místa přepadení, a když byli na kolenou, mlátili je holemi a kovovými kabely.
Krátce poté, co se minulý srpen Tálibán ujal vlády v Kábulu, zástupci odboje prohlásili, že nakrátko „osvobodili“ několik správních oblastí. Když kraje Tálibán dobyl zpět, byl ve svém domě zavražděn lékař jménem Zainuddín i s pěti příbuznými včetně malých dětí. Jeden z přeživších uvedl, že doktor byl zabit, protože poskytoval lékařskou péči odbojářům. „Jako lékař měl povinnost pomoci všem,“ pronesl hněvivě nejmenovaný příbuzný.
Šéf tálibánského informačního úřadu v provincii Baghlán, kde se nachází i údolí Andarab, obvinění odmítl. Jeden doktor v této oblasti byl zabit, uznal muž jménem Asadulláh, který ale incident přisoudil „osobní nenávisti“. Co se týče mimosoudních poprav, „to se stává všude ve světě“, řekl. „Pokud někdo násilně odporuje vládním složkám“ během operace, může být zabit nebo zatčen, uvedl Asadulláh.
Kategoricky ale odmítl, že by došlo k zabití nějakého zajatce, nebo že by se v oblasti vyskytovali nějací odbojáři. Místo toho hovoří Asadulláh o malém počtu „teroristů“ v oblasti, kde se tradičně vyskytuje hodně odpůrců Tálibánu.
Obyvatelé jak v Andarabu, tak v Pandžšíru jsou z většiny persky hovořící Tádžikové, zatímco Tálibánci jsou především etničtí Paštunové. Na rozdíl od předchozího tálibánského režimu v 90. letech se ale tomu současnému podařilo naverbovat některé místní do svých řad. Někteří policejní šéfové, pracovníci zpravodajské služby nebo vojáci v Andarabu jsou persky hovořící Tádžikové. Většina ostatních se nicméně staví proti Tálibánu. Mnoho lidí z Andarabu pracovalo v bezpečnostních složkách minulé afghánské vlády a na táliby nahlíží jako na cizince.
Někteří příbuzní obětí mimosoudních poprav jsou kritičtí i vůči odbojovým složkám. Jejich partyzánské postupy podle nich vystavují civilní obyvatelstvo riziku odplaty ze strany Tálibánu.
BBC se podařilo dostat do spojení s jedním z vysoce postavených mužů odboje, velitelem Šudžou. Na otázky neodpověděl rovnou, ale v nahrané zprávě. Řekl: „Náš boj je za právo, bratrství, rovnost a skutečný islám, ne islám tálibánský, který haní naši víru. Náš boj je za práva našich sester. Prorok Mohamed řekl, že vzdělání je povinné pro muže i ženy“.