Radikální hnutí Tálibán, které vládne v Afghánistánu, vydalo dekret, kterým nařizuje ženám zahalit se od hlavy až k patě. Podle nových pravidel si ženy musí zahalovat obličej, v ideálním případě nosit tradiční burku, uvádí se v prohlášení Generálního ředitelství pro správní záležitosti. Informuje o tom CNN a Al-Jazeera.
„Ženy by měly nosit čádor (burku od hlavy až k patě), protože je to tradiční a uctivé,“ uvádí se v dekretu vydaném šéfem Tálibánu Hajbatulláhem Achunzadou, který úřady zveřejnily v sobotu.
Pokud žena pravidla nedodrží, úřady mohou navštívit a poučit jejího „mužského opatrovníka“ (to je buď otec nebo manžel). Ten může jít za prohřešek ženy dokonce do vězení. Ženy, které pracují ve státních úřadech a nebudou se novým nařízením řídit, čeká propuštění.
Tálibán je kritizován za omezování práv a svobod žen v různých oblastech veřejného života.
„Tálibán nás nemůže vymazat, nemůže. Tohle není jako v devadesátých letech nebo dříve – musí ženy přijmout. Nemají jinou možnost,“ řekla minulý měsíc pro CNN bývalá afghánská politička a aktivistka za práva žen Zarífa Ghafarí.
V prosinci Taliban zakázal ženám podnikat v Afghánistánu samostatně dálkové cesty a požadoval, aby je na vzdálenost delší než 45 mil doprovázel mužský příbuzný. Nová pravidla také vyzývala řidiče, aby nedovolili ženám bez závoje sedět v autě.
Podle Mohammada Sadiqa Hakifa Mahajera, mluvčího ministerstva pro šíření ctností a prevenci neřesti, mají tato pravidla zabránit tomu, aby ženy přišly k újmě nebo „vyrušovaly“ jiné.
Bývalá politička: Ať Tálibán raději řeší krizi
Fawzia Koofi, bývalá místopředsedkyně afghánského parlamentu, v rozhovoru pro Al-Jazeera uvedla, že nařízení Tálibánu týkající se žen lze považovat pouze za útlak a represi.
„Otázkou je, proč uprostřed všeho toho utrpení afghánského lidu má prioritu pouze otázka žen,“ zeptala se Koofi. Přitom poukázala na prohlubující se hospodářskou krizi v celé zemi.
„Největší výzvou, které ženy denně čelí, je nedostatek pracovních míst a ekonomická krize,“ dodala.
V listopadu Tálibán vydal pokyny pro vysílací společnosti. V nich zakázal všechny dramatické pořady, telenovely a zábavné pořady, v nichž vystupují ženy. Moderátorky zpravodajství musí nyní na obrazovce nosit šátky. Jednalo se o první omezení svého druhu uvalená na média v zemi.
A navzdory dřívějším slibům Tálibánu, že ženám zachová právo na vzdělání, radikálové zavřeli v březnu dívčí školy.
V lednu apeloval generální tajemník OSN António Guterres na vedení Tálibánu, aby uznalo a chránilo základní lidská práva žen a dívek. „Žádná země nemůže prosperovat, pokud popírá práva poloviny svého obyvatelstva,“ řekl.