Šéf OSN pro humanitární pomoc Martin Griffiths navštíví v nadcházejících týdnech Afghánistán. Bude se snažit setkat s nejvyššími představiteli v rámci administrativy vedené Tálibánem. Důvodem je nejnovější zákaz práce žen v humanitárních organizacích. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.
„S politováním vidíme, že toto rozhodnutí již má dopad na naše programy,“ řekl Ramiz Alakbarov, koordinátor pomoci OSN v Afghánistánu novinářům v New Yorku. Organizace spojených národů uvedla, že některé „časově kritické“ programy byly dočasně zastaveny a další aktivity budou pravděpodobně také pozastaveny.
UN aid chief Martin Griffiths will visit #Afghanistan in the coming weeks and will seek to meet the highest possible officials with the #Taliban-led administration after it banned #female aid workers, a senior U.N. official said https://t.co/pr8Y2F1pkA
— Hindustan Times (@htTweets) December 30, 2022
Alakbarov dodal, že ženy tvoří zhruba 30 % humanitárních pracovníků a že nebudou nahrazeny muži. „Humanitární potřeby lidí jsou naprosto enormní a je důležité, abychom i nadále zůstali v zemi a naplňovali je.“
Organizace spojených národů uvedla, že 97 % Afghánců žije v chudobě, dvě třetiny populace potřebují pomoc, aby přežily, a 20 milionů lidí čelí akutnímu hladu.
Až do odvolání nesmějí pracovat
Afghánská administrativa řízená Tálibánem nařídila všem místním i zahraničním nevládním organizacím, aby zabránily zaměstnankyním chodit do práce, uvádí se v dopise ministerstva hospodářství.
Dopis, jehož obsah potvrdil mluvčí ministerstva hospodářství Abdulrahman Habib, uvedl, že zaměstnankyně nevládních organizací nesmějí až do odvolání pracovat.
Tento krok byl podle něj důsledkem toho, že některé ženy údajně nedodržovaly výklad islámského oděvního kodexu pro ženy, uvádí The Guardian.
OSN se snaží o diskuzi místo tlaku
Alakbarov řekl, že představitelé OSN se setkávají s afghánskými ministerstvy, aby diskutovali o dopadu na programy pomoci. Schůzka s ministrem zdravotnictví o poskytování služeb ženám a dívkám humanitárními pracovníky byla podle něj „spíše konstruktivní“.
„Už jsme měli dohodu s ministrem, že v tom sektoru by neměla být žádná bariéra a poskytovatelé služeb se mohou vrátit do práce. Teď uvidíme, jak to dopadne,“ řekl Alakbarov. „Diskuze s ostatními ministry zatím nepřinesly výsledky, ale pokračují.“
OSN se soustředí na rozhovory s administrativou vedenou Tálibánem, aby se pokusil zákaz zrušit, protože v minulosti podle Alakbarova lépe reagoval na dialog než na tlak.
Ženy již nemají přístup ke vzdělání
70 % programů OSN v Afghánistánu bylo realizováno ve spolupráci s dalšími humanitárními organizacemi, uvádí agentura Reuters. Čtyři velké globální skupiny v neděli uvedly, že pozastavují programy, protože nejsou schopny je provozovat bez ženského personálu.
Zákaz práce žen jako humanitárních pracovnic oznámila v sobotu administrativa vedená islamistickým Tálibánem. Následuje po zákazu navštěvovat univerzity uvaleném na ženy minulý týden. Už od března nechodí dívky na střední školy.
Alakbarov vysvětluje, že většina dekretů pochází od Šúry neboli rady vedení v jižním městě Kandaháru, rodišti Tálibánu. Řekl, že uvnitř Talibanu panují v otázce zákazu žen rozpory a dodal: „Je to také generační. Starší generace Tálibánu je konzervativnější.“
Tálibán převzal moc v srpnu loňského roku. Když byl naposledy u moci před dvěma desetiletími, z velké části zakázal vzdělávání dívek. Nyní proklamoval, že se jeho politika změnila. Administrativa vedená Tálibánem nebyla mezinárodně uznána.