Spojené státy americké (USA) oznámily, že hodlají s Tchaj-wanem zahájit oficiální obchodní rozhovory. Učinily tak poté, co zemi nedávno navštívila mluvčí Bílého domu Nancy Pelosi. První kolo vyjednávání by mělo začít za několik měsíců. Takový krok však nejspíše zvýší napětí mezi USA a Čínou. Ta nedávno na Tchaj-wan uvalila obchodní sankce a zahájila blízko jeho hranic vojenská cvičení. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Tchaj-wan a Spojené státy americké (USA) oznámily oficiální zahájení obchodních rozhovorů. Zahrnout pod ně chtějí diskuzi o vzájemném odstraňování obchodních překážek, digitálním trhu, anti-korupčních nebo environmentálních standardech a zemědělství. K prvnímu kolu rozhovorů by pak oba státy měly přikročit začátkem letošního podzimu. Informoval o tom server BBC.
Oznámení zveřejnily USA v době, kdy se jejich vztah s Čínou spíše zhoršuje. Nelíbila se jí totiž návštěva mluvčí Bílého domu Nancy Pelosi na Tchaj-wanu, která se udála začátkem srpna. Zahájila proto po jejím odchodu kolem hranic Tchaj-wanu zatím největší armádní cvičení. Uvalila také sankce na některé oficiální představitele země a rovněž oznámila zákazy importu a další obchodní restrikce.
Společný obchodní plán zvaný Iniciativa 21. století poprvé oznámily USA s Tchaj-wanem v červnu letošního roku. „Plánujeme se řídit velmi ambiciózním schématem, který pomůže postavit více férovou, prosperující a odolnou ekonomiku 21. století,“ okomentovala plán zástupkyně obchodních představitelů Spojených států Sarah Bianchi. V roce 2020 pak hodnota trhu mezi oběma zeměmi dosáhla hodnoty téměř 106 miliard dolarů.
Kvůli produkci polovodičů je mír na Tchaj-wanu podle amerických zástupců „klíčový“
Americký asistent ministerstva zahraničí pro východní Asii Daniel Kritenbrink pak popsal nové rozhovory jako „příležitost pomoci Tchaj-wanu vybudovat svou odolnost a zajistit dodavatelské řetězce“. Podle serveru The Guardian rovněž popsal rostoucí důležitost a roli ostrovního státu v globální ekonomice. Tchaj-wan totiž produkuje většinu světových polovodičů, které se používají v různých elektronických zařízeních, tedy autech, telefonech nebo i hračkách. Mír v regionu je proto podle Kritenbrinka „klíčový“.
#USA announces formal #trade negotiations with #Taiwan, expected to begin in „early fall“
— Jonathan Josephs (@jonathanjosephs) August 18, 2022
Set to include talks on trade facilitation, digital trade and anti-corruption standards.
A further strain on relations with #China amid ongoing trade warhttps://t.co/hGBc4uD4sk
V současném prohlášení však státy nezmínily možnost širší dohody o volném trhu. O tu pak Tchaj-wan dlouhodobě usiluje. Spojené státy americké pak respektují „politiku jedné Číny“. To však znamená, že pouze berou na vědomí, nikoli podporují, nárok Číny na ostrov Tchaj-wan. Američtí politici proto i nadále zachovávají s Tchaj-wanem stále se rozvíjející vztah. Podle zákona z roku 1979 jsou také povinni ostrovu pomoci s jeho obranou, a proto mu například zasílají i zbraně.