Tchaj-wan obletěl nový typ čínského bojového dronu, který dokáže nést těžké zbraně. Dnes o tom podle agentury Reuters informovalo ministerstvo obrany tohoto demokraticky spravovaného ostrovního státu, který Čína považuje za svoji provincii. Spojené státy oznámily, že nad Tchajwanským průlivem dnes proletěl hlídkový letoun jejich námořnictva.
Tchajwanský resort obrany podle agentury AP uvedl, že kolem ostrova prolétlo 38 čínských stíhaček a jiných letounů, což je nejvíce od rozsáhlého vojenského cvičení ze začátku dubna. Tchajwanci rovněž za poslední den zpozorovali šest lodí čínského námořnictva.
Taiwan says Chinese combat drone circled island https://t.co/2P8lgnSh1q pic.twitter.com/2Bi79Eg3Fy
— Reuters (@Reuters) April 28, 2023
V pravidelné zprávě o čínských vojenských aktivitách tchajwanské ministerstvo také uvedlo, že za uplynulých 24 hodin do identifikační zóny protivzdušné obrany ostrova vletělo 19 letounů. Jedním z nich byl dron TB-001 Scorpion se dvěma ocasními plochami a dvěma vrtulovými motory. Tento bezpilotní letoun je podle čínských médií schopen létat ve velkých výškách a na dlouhé vzdálenosti. Nejdříve proletěl nad mořem oddělujícím Tchaj-wan od Filipín, následně se pohyboval východně od ostrova, načež se vrátil k čínskému pobřeží.
Žádný z čínských letounů nepronikl do tchajwanského vzdušného prostoru. Identifikační zóna protivzdušné obrany je širší oblast, kterou tchajwanská armáda sleduje, aby měla více času pro reakci na možné hrozby. Čínské vojenské letectvo běžně překračuje mediánovou linii dělící Tchajwanský průliv, kterou Tchaj-pej považuje za neoficiální dělící čáru mezi oběma zeměmi, Peking ji ovšem neuznává. Tchajwanská vláda čínské nároky na suverenitu nad ostrovem odmítá, o budoucnosti ostrova podle ní mohou rozhodovat jedině jeho obyvatelé.
Čína začátkem dubna uspořádala rozsáhlé letecké a námořní cvičení v oblastech obklopujících Tchaj-wan v odvetě za setkání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym, které se uskutečnilo 5. dubna v Kalifornii. Čína uvedla, že cvičení simulující obklíčení Tchaj-wanu mělo být „vážným varováním“ politikům podporujícím nezávislost samosprávného ostrova a jejich zahraničním stoupencům.
Podle AP není bezprostředně zřejmé, co rozsáhlou akci čínského letectva a námořnictva z posledního dne podnítilo.
Čína loni dala najevo, že má suverenitu a jurisdikci nad Tchajwanským průlivem, a tvrzení, že jde o mezinárodní vody, označila za „chybná“. Peking dnes uvedl, že jeho letectvo následovalo a monitorovalo přelet amerického letounu P-8A Poseidon nad touto úžinou. „Americké lodě a letadla v poslední době podnikají provokativní akce, které zcela doložily, že Spojené státy narušují mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ uvedla čínská armáda.