Tchaj-wan zaznamenal ve svém okolí rozsáhlou aktivitu čínského vojenského letectva a námořnictva, informovala dnes agentura AFP s odkazem na tchajwanské ministerstvo obrany. Tchaj-wan dnes také odsoudil test čínské mezikontinentální rakety nad Tichým oceánem. Čína považuje ostrov za vzbouřeneckou provincii a nevylučuje jeho připojení za použití síly. Poprvé nechalo svou loď proplout Tchajwanským průlivem Japonsko, informovala dnes japonská agentura Kjódó s odvoláním na zdroj obeznámený se záležitostí.
Tchajwanská armáda zaznamenala za poslední den v okolí ostrova pohyb osmi vojenských plavidel a 43 armádních letounů, z nich 34 vletělo do prostoru nad Tchajwanským průlivem, který si nárokuje ostrovní stát. „Situaci jsme sledovali a následně jsme zareagovali,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.
Taiwan raises alarm about renewed military threats from 'unstable' China https://t.co/szYGYV2hV6 pic.twitter.com/Afu1VhumXp
— Reuters World (@ReutersWorld) September 26, 2024
Čína posílá k Tchaj-wanu téměř denně své letouny, drony či lodě. Zmíněný počet je nezvykle vysoký. V první polovině července však Tchaj-wan zaznamenal ve svém okolí až 66 čínských vojenských letounů za den.
V souvislosti se středečním testem čínské balistické rakety tchajwanské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém odsoudilo „neustálé čínské vojenské aktivity v regionu, které ohrožují současný mírový stav“. Tchaj-wan vyzval Peking, aby se choval racionálně a projevil zdrženlivost.
Čínské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že odpálení mezikontinentální balistické rakety bylo legitimní. „Cílem odpálení mezikontinentální balistické rakety je vyzkoušet výkonnost našich zbraní, jde o legitimní a obvyklé cvičení,“ uvedl mluvčí ministerstva Čang Siao-kang. Dodal, že jaderná politika Číny zůstává nezměněna.
Peking považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za svoji provincii a uvádí, že sjednocení s ostrovem je nevyhnutelné. Pro jeho dosažení nevyloučil použití síly, ačkoliv prohlašuje, že preferuje diplomatické řešení. Především USA se vojenskou podporou ostrova snaží Čínu odradit od rozhodnutí zabrat jej vojensky.
V době rostoucího napětí Tchajwanským průlivem proplula poprvé i japonská válečná loď, informovala dnes agentura Kjódó. Podle jejího zdroje ve středu průlivem mezi Čínou a Tchaj-wanem proplul torpédoborec Sazanami společně s plavidly Austrálie a Nového Zélandu.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien dnes podle agentury DPA bez dalších podrobností uvedl, že čínská armáda na proplutí reagovala „v souladu se zákonem“. Peking je podle něj vůči politickým záměrům Japonska nanejvýš obezřetný a svůj postoj dal najevo japonské straně.