Asociace evropských letišť (ACI Europe) uvedla, že odhaduje, že 193 ze 740 komerčních letišť na kontinentu bude čelit insolvenci v následujících měsících, pokud se doprava nezačne do konce roku zotavovat.
Aby zaměstnanci ani cestující nepropadli panice, nebude ACI Europe letiště jmenovat. Jedná se ale z velké části o malá regionální letiště, která zaznamenala nejprudší pokles počtu cestujících.
Budoucnost nemají jasnou ale ani velká letiště. Úřad CAA dle Sunday Telegraph údajně varoval vlastníky Heathrow, že by letiště mohlo být znárodněno, pokud nezíská nové finanční prostředky. 20 největších evropských letišť nyní navýšilo svůj dluh o dalších 16 miliard eur. To odpovídá téměř 60% jejich příjmů v běžném roce. To spolu se skutečností, že tato letiště musela propustit tisíce vysoce kvalifikovaných pracovníků, ohrožuje jejich budoucnost.
„Současné zavedení karantény ze strany vlád namísto testování přivádí evropská letiště každým dnem blíže k okraji propasti,“ uvedl pro Guardian Olivier Jankovec, generální ředitel ACI Europe.
„Uprostřed druhé vlny je naším hlavním zájmem zajištění bezpečného cestování letadlem. Je zásadní, abychom co nejvíce snížili rizika šíření. Určitě však můžeme mnohem lépe snižovat tato rizika testováním cestujících v letecké dopravě, než karanténami, které nelze vynutit,“ dodal.
Počet cestujících na evropských letištích v září poklesl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 75%. ACI Europe uvedla, že celkový počet ztracených pasažérů od začátku pandemie činil nyní 1,3 miliardy.