V úterý se na prostranství poblíž sídla amerického Kongresu v centru Washingtonu konal masivní „Pochod pro Izrael“. Podle organizátorů se akce zúčastnilo téměř 300 tisíc lidí z několika států na východě USA. Hlavním cílem manifestace bylo vyjádřit solidaritu s Izraelem a odsoudit rostoucí antisemitismus.
„Jsme tady, abychom světu ukázali, že nebudeme znovu vyhlazeni,“ prohlásil 57letý Marco Abbou, původem z Izraele, nyní žijící ve státě New Jersey. Do akce se zapojily také špičky Kongresu včetně lídra Demokratické strany v americkém Senátu Chucka Schumera, který prohlásil: „Stojíme za Izraelem.“
Close to 300,000 demonstraters gathered in Washington on Tuesday for the March for Israel, to demand the release of hostages under Hamas captivity, and demonstrate their determination to combat the increasing levels of antisemitism since October 7.https://t.co/OJMwgsiAHY
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) November 15, 2023
Na dálku se k účastníkům obrátil také izraelský prezident Jicchak Herzog. Ten vyzval k provolání „nikdy více“, odkazujíc na nedávný útok Hamásu, který označil za „nejhorší masakr od holokaustu“.
Spojené státy jsou na mezinárodní scéně hlavním spojencem Izraele a jejich političtí lídři dosud poměrně jednotně vyjadřovali podporu izraelskému tažení v Pásmu Gazy s cílem vymýtit Hamás. Americkou veřejnost však nová válka na Blízkém východě rozděluje. V řadě měst se v posledních týdnech konají shromáždění na podporu Izraelců i Palestinců a podle úřadů výrazně přibylo projevů antisemitismu i islamofobie.
Vláda čelí kritice, že nečiní dost pro ochranu civilistů v Pásmu Gazy, kteří trpí v důsledku masivního izraelského bombardování a blokády dodávek elektřiny či základních potřeb. „Volat po příměří je nehorázné,“ reagoval v projevu k davu republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Lidé na jeho slova reagovali jásotem a pokřiky „ne příměří“.
Včerejší manifestaci americké úřady klasifikují jako bezpečnostní událost „první úrovně“, což je nejvyšší stupeň na federální stupnici, který značí potřebu výrazného zapojení federálních složek do bezpečnostních opatření. Kolem dějiště shromáždění byla řada ulic uzavřená. Federální úřady varovaly washingtonskou policii před rizikem násilností, ovšem uvedly, že neodhalily žádné „specifické“ hrozby.