V příštích několika dnech lze očekávat mírné až středně silné geomagnetické bouře, vydalo upozornění Středisko pro předpovědi vesmírného počasí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a britský meteorologický servis Met Office. Slunce totiž prochází větší aktivitou a výrony koronální hmoty míří směrem k Zemi. Napsal o tom ScienceAlert.
Od poloviny ledna Slunce vykazuje větší aktivitu, která také zahrnuje sluneční erupce a výrony koronální hmoty, při kterých je ze sluneční korony uvolňováno velké množství slunečního materiálu.
Když tento materiál se slunečními větry interaguje s magnetickým polem Země, vzniká geomagnetická bouře a polární záře, píše web ScienceAlert.
Podle institucí, které chování Slunce pozorují, máme geomagnetické bouře v následujících dnech opravdu očekávat. Některé z koronálních výronů totiž směřují směrem k Zemi.
Podle expertů se má jít mírné až středně silné bouře. Na pětistupňové škále dosahují úrovně G1 a G2. Zemi během posledních dnů údajně zasáhly již několikrát.
Geomagnetické bouře o této síle mohou poškodit vysokofrekvenční rádiové signály ve vysokých zeměpisných šířkách a dočasně narušit fungování satelitů. Běžným jevem je rovněž kolísání elektrické sítě a změna v chování stěhovavých zvířat.
Dávná sluneční bouře, která děsí vědce
Vědci doufají, že za slunečního maxima, které nastane v roce 2025, nebude docházet k silnějším erupcím. Mají z nich obavy, protože mohou napáchat mnohem větší škody, v extrémních případech například mohou civilizaci uvrhnout do dlouhodobého blackoutu.
Silnější a častější sluneční bouře podle našich předpokladů hrozí při slunečním maximu. Švédští vědci ale letos v lednu našli v ledu stopy po mimořádně silné sluneční bouři, která Zemi zasáhla před 9125 lety při slunečním minimu. Jejich práce vyšla v časopise Nature Communications.
Podle jejich hodnocení šlo o jednu z nejsilnějších známých slunečních bouří. Pokud by zasáhla Zemi dnes, moderní civilizaci by zcela ochromila.
Ničivé sluneční erupce tedy mohou udeřit i za slunečního minima a lidstvo na ně nebude připraveno. „Tyto obrovské bouře v současné době nejsou dostatečně zahrnuty do hodnocení rizik,” řekl spoluautor studie Raimund Muscheler.