Povrchová teplota oceánů je nejvyšší od začátku záznamů. Tento teplotní nárůst bude podle klimatických expertů nadále „živit“ bouře. Odborníci také varují, že se již projevuje konec tříletého cyklu La Niña, což povede k extrémnějším povětrnostním podmínkám a vyšším globálním teplotám. Informovala o tom stanice BBC a list The Guardian.
S těmito předběžnými údaji přišel Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Ve své nejnovější zprávě upozornil, že povrchová průměrná teplota globálních oceánů dosáhla v dubnu 21,1 stupně Celsia, což je nejvíce od vedení záznamů.
Dříve nejvyšší průměrnou teplotu NOAA zaznamenal v roce 2016. Tehdy dosahovala 21 stupňů Celsia, upozorňuje BBC News. Tento teplotní nárůst pocítíme, upozorňují klimatičtí experti.
The temperature of the ocean’s surface is currently at a record high.
— BBC Young Reporter (@BBCYoungReport) April 10, 2023
(via @bbcnewsround) ➡️ https://t.co/6hGLMHxDDB
Čím teplejší oceán, tím extrémnější projevy počasí. Ohřívání oceánů urychluje tání ledovců, které přidávají do moří další vodu. Ta se přirozeně stává součástí vodního koloběhu a živí bouře, které tak nabírají na intenzitě.
Oceány se oteplují v důsledku globálního ohřívání zemské atmosféry emisemi skleníkových plynů. Svým dílem však přispěje i konec tříletého ochlazovacího efektu La Niña, čímž se dostane ke slovu jeho opak El Niño.
„Tříletý jev La Niña skončil. Tohle období ochlazování snižovalo globální průměrné povrchové teploty navzdory nárůstu skleníkových plynů v atmosféře,“ cituje The Guardian vedoucího výzkumníka NOAA Mika McPhadena.
Oceánské rekordy pocítíme i na souši
„Teď, když je po všem, pravděpodobně vidíme hlasité a jasné signály klimatických změn,“ upozornil dále. El Niño ohřívající oceánské proudy v Pacifiku povede k extrémnějším povětrnostním podmínkám a „přitopí nám pod kotlem“.
Vědci získávají tato data s pomocí satelitních měření, ale také měření lodí a bójí. Tyto údaje nezahrnují pouze polární oblasti. Oceány pohlcují 90 procent tepla, což vede k jejich okyselování a hrozbám destabilizace podvodních ekosystémů.
Docent z UNSW Climate Change Research Centre Alex Sen Grupta uvedl, že satelity ukázaly téměř lineární nárůst povrchových teplot světových oceánů od 80. let. Poslední tři roky označil za „opravdu teplé“, La Niña navzdory.
„Ale teď je stále tepleji,“ upozornil na rekordní teploty v jižní oblasti Indického oceánu, v jižním Atlantiku a ve vodách kolem severozápadní Afriky, Nového Zélandu, severovýchodu Austrálie a západu Střední Ameriky.
„Je neobvyklé vidět tolik vln extrémních mořských veder ve stejnou dobu,“ domnívá se Sen Grupta. Experti budou oceánské teploty nadále sledovat. A varují, že další rekordy v oceánech pocítíme i na souši.