Ještě než zasáhlo Maroko ničivé zemětřesení, svědci natočili tajemné záblesky na obloze. Vědci si marně lámou hlavu nad jejich původem. Navíc to není poprvé, co je pozorovatelé zaznamenali před seismickou událostí. Tyto světelné úkazy jsou nevysvětlenou předzvěstí katastrof po celém světě. Informují o tom CNN a The Independent.
Oblohu nad Marokem oslnily těsně před zemětřesením o síle 6,8 stupně, při němž zahynulo nejméně 2900 lidí a 5500 utrpělo zranění, výbuchy jasného světla. Na internetu se šíří záznam záblesků z bezpečnostní kamery ve městě Agadir.
Působí jako předzvěst něčeho strašného. Vědci ale ve skutečnosti nemají ponětí, proč k tomuto jevu dochází. Označují jej za světlo zemětřesení (Earthquake light, EQL) a pozorují ho před otřesy po celém světě.
Strange lights spotted in Morocco #earthquake videos may be a phenomenon reported for centuries, scientists say https://t.co/JI9dqTVTrk
— ABC7 Eyewitness News (@ABC7) September 14, 2023
Video z Maroka zachycovalo záblesky podobné těm, které se objevily během zemětřesení v roce 2007 v Pisco v Peru, uvedl podle CNN geofyzik a bývalý pracovník v US Geological Survey John Derr.
Tajemné záblesky světla na obloze se však podle svědků oblevily i těsně před masivním zemětřesením v Turecku a Sýrii a loni nad východním Japonskem. Zprávy o tomto úkazu sahají až do starověkého Řecka.
Záhada pokračuje
Podle televize CNN může mít EQL vícero podob, například obyčejné blesky, ale i světelný pás pohybující se v atmosféře, podobný polární záři. V některých případech tohle světlo připomíná zářící koule či plamínky vycházející ze země.
Derr tento úkaz studoval již v roce 2014. Shromáždil se svým týmem celkem 65 zpráv o EQL z USA a Evropy od 17. století. Svědci tato světla podle studie pozorovali krátce před otřesy silnějšími než pět stupňů nebo během nich až 600 kilometrů od epicentra.
Vědci je ale dosud nevysvětlili. Derrův spolupracovník Friedemann Freund nadhodil hypotézu, že když jsou mechanickému namáhání během zemětřesení vystaveny nečistoty a defekty v určitých vyvřelých horninách, rozpadnou se a generují elektřinu.
Ve studii publikované v Seismological Research Letters popsal, že výboje se mohou pohybovat směrem k povrchu, spojit se a vytvořit elektrické výboje ve vzduchu. Tato teorie má ale nedostatky.
Nevysvětluje, jak může zemský povrch udržet tak velkou hustotu náboje v tolik vodivé Zemi, napsal list The Independent. Tyto záblesky tedy stále zůstávají záhadou, na níž se seismologové neshodnou.