Státní správa v Texasu nabídla administrativě Donalda Trumpa pozemek poblíž americko-mexické hranice k vybudování detenčních center. Tato zařízení by měla pomoci s masovou deportací ilegálních migrantů slíbenou nově zvoleným americkým prezidentem, píše server BBC News. Texas podporuje Trumpovu migrační politiku, některé státy a města se však proti ní podle televize CNN bouří.
Státní správa Texasu v dopise podle BBC nabídla Trumpově administrativě pozemky o rozloze 567 hektarů poblíž americko-mexické hranice k vybudování a provozování detenčních center pro ilegální migranty.
Jak by taková záchytná centra vypadala, zatím není jasné. V současnosti používají celníci a pohraniční hlídky u americko-mexické hranice k zadržení migrantů něco jako tábory nebo v případě potřeby okresní či státní věznice.
Texas offers Trump land for migrant 'deportation facilities' https://t.co/C9bOmkFH8N
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 20, 2024
„Je to v podstatě zemědělská půda, takže je rovná a dá se na ní snadno stavět,“ uvedla pozemková komisařka Dawn Buckingham. „Velice snadno tam můžeme umístit záchytná střediska.“ Texas podporuje Trumpovu migrační politiku.
Trump v předvolební kampani slíbil, že jakmile usedne do prezidentského křesla, zahájí s pomocí armády největší deportaci ilegálních migrantů v historii USA. Bez potřebných dokladů tam žije celkem 11 milionů lidí. Experti považují tento plán za nereálný.
Rozdělená Amerika
I kdyby nasadily celní úřady tisíce agentů, budou muset identifikovat, sledovat a zadržet miliony lidí bez dokladů roztroušených po celých USA. Trump také musí počítat s obrovskými náklady a odporem některých států a měst.
Demokratičtí guvernéři států Kalifornie, Arizony a Nového Mexika odmítli podpořit Trumpovu migrační politiku. Los Angeles se vyhlásilo za „sanctuary city“ – tedy město poskytující útočiště migrantům a LGBTQ komunitě, kterou Trump často kritizoval.
Los Angeles coby „útočiště“ omezí spolupráci s federálními migračními úřady, aby jim ztížilo deportace migrantů ze země, uvádí CNN. Město zakáže federálním migračním orgánům přístup do městských zařízení a využívání městských zdrojů.
Částečně zakáže i sdílení informací mezi migračními a městskými úřady. K podobným opatřením se uchýlila i města New York a Boston. Odmítají vyčlenit místní zdroje na pomoc migrační politiky Trumpovy administrativy.