Podle nové zprávy výzkumníků z nevládní organizace Global Energy Monitor je udělování licencí pro těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři v rozporu s klimatickými cíli Spojeného království. Britská vláda se zavázala dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí. Uprostřed energetické krize se však snaží posílit energetickou bezpečnost, píše BBC.
Spojené království otevřelo podle stanice BBC News druhé kolo udělování licencí pro těžbu ropy a plynu v Severním moři. Jedná se celkem o 900 lokalit a až 100 licencí.
Organizace Global Energy Monitor (GEM) vydala zprávu, v níž uvádí, že těžba ropy a zemního plynu v Severním moři je v rozporu s klimatickými cíli stanovenými Spojeným královstvím, uvedla stanice BBC News.
UK defies climate warnings with new oil and gas licences https://t.co/61EJIyigtY
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 7, 2022
Ze zprávy také vyplývá, že pokud Británie spálí všechny zásoby ropy a plynu v Severním moři, překročí svůj právně zavázaný uhlíkový rozpočet téměř dvojnásobně.
Zpráva se však také zabývala 21 největšími ropnými a plynovými poli v Severním moři, které již britská vláda licencovala, a těžební společnosti čekají na schválení.
V případě vytěžení a spálení všech těchto zásob se do ovzduší podle GEM uvolní 920 milionů tun oxidu uhličitého (CO2). To je větší množství emisí, než jaké uvolní mnohé státy za jeden rok.
Snaha posílit energetickou bezpečnost
„Pokud Spojené království tvrdí, že je klimatickým lídrem, nemůže dovolit, aby se tato nová pole rozjela, ani pořádat další kolo udělování licencí,“ řekl pro BBC Scott Zimmerman, hlavní autor zprávy.
Spojené království se zavázalo dosáhnout nulových emisí do roku 2050. Odhodlání tento slib dodržet potvrdila také britská premiérka Liz Truss. Její vláda však současně stojí za udělování licencí pro těžbu v Severním moři.
„Podnikáme rozhodné kroky k posílení naší energetické bezpečnosti,“ oznámila Truss na konferenci konzervativců. „Otevíráme další naleziště plynu v Severním moři a dodáváme více obnovitelných zdrojů a jaderné energie,“ pokračovala premiérka. „Tímto způsobem ochráníme britské životní prostředí, splníme náš závazek k čisté nule a vypořádáme s klimatickou změnou,“ řekla.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) se ale shodují, že pokud má existovat nějaká šance na udržení globálního oteplování při hranici 1,5 stupně Celsia, nemohou vznikat nové projekty na těžbu fosilních paliv.
Svět se ovšem zmítá v energetické krizi a jednotlivé státy hledají způsoby, jak zlepšit svou energetickou bezpečnost.