Thajský ministr přiznal, že země používá sledovací program ke špehování osob v případech týkajících se národní bezpečnosti nebo obchodu s drogami. Oficiální prohlášení následovalo poté, co kontrolní organizace odhalily, že se vláda nabourala do telefonů svých kritiků pomocí špionážního softwaru Pegasus vyrobeného v Izraeli. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Nejméně 30 thajských aktivistů zapojených do prodemokratických protestů se podle informací kontrolních organizací stalo obětí špionážního softwaru během vládního zásahu proti opozici. Mezi oběťmi narušení soukromí byli podle webu Al-Džazíra akademici, aktivisté a vedoucí představitelé hnutí, kteří byli sledováni v posledních dvou letech. Více než 1800 členů hnutí vedeného mládeží, které zpochybňuje mocnou monarchii v zemi a vládu premiéra Prajutcha Čan-Oči, již čelilo obviněním souvisejícím s porušováním bezpečnosti.
Thailand admits to using phone spyware, cites national security https://t.co/oavlNnTmHX pic.twitter.com/f9c3qVh6ET
— Reuters (@Reuters) July 20, 2022
Thajské úřady používají podle ministra pro digitální ekonomiku a společnost Čajvuta Tchanakamanusóna špionážní software jen v omezeném počtu případů. Neupřesnil ale, která vládní agentura takový software použila, který program byl použit ani které osoby byly cílem špionáže.
Skupiny na ochranu lidských práv obviňují thajskou vládu z toho, že používá široké definice národní bezpečnosti jako záminky k trestnímu stíhání nebo potlačování aktivit svých hlavních oponentů.
V listopadu 2021 společnost Apple rozeslala hromadné upozornění o tom, že tisíce uživatelů iPhonů, včetně Thajců, jsou terčem státem sponzorovaných hackerských útoků. „Chápeme, že k takovému použití docházelo, ale jen ve velmi omezených a zvláštních případech,“ reagoval ministr, jehož resort nařčení dříve zcela popřel.
Thajská policie ve svém prohlášení odmítla, že by systém Pegasus používala ke sledování nebo narušování soukromí.
Vlády používají Pegasus ke špehování novinářů, aktivistů a disidentů. Izraelskou firmu NSO Group, která je výrobcem programu, zažalovala společnost Apple a v USA ji zařadili na černou obchodní listinu.