Thajská vláda vyjádřila nelibost nad sociální mediální platformou Facebook. Hrozí, že k ní v zemi přeruší přístup. Problémy vznikly kvůli rostoucímu výskytu kryptoměnových a dalších podvodů. Informovaly o tom servery Blockworks a BeInCrypto.
Ministerstvo pro digitální ekonomiku a společnost v pondělí zveřejnilo varování, podle kterého bylo online podvody zasaženo více než 200 000 lidí. Upozorňuje, že podvody s kryptoměnami jsou oblíbené u „kybernetických podvodníků“. Informoval o tom Blockworks.
Ministr pro digitální ekonomiku Chaiwut Thanakmanusorn „trvá na tom, že je připraven předložit soudu návrh na uzavření Facebooku na konci tohoto měsíce“.
Thailand is threatening to try to shut down Facebook in the country, saying the social media platform does not do enough to weed out ads for financial scams. https://t.co/WXlcCjMdwr
— CBC News (@CBCNews) August 22, 2023
Ministerstvo uvedlo, že podvody šířené Facebookem lákají uživatele k investování do falešných společností, kryptoměn, burz a falešných vládních orgánů, jako je SEC.
Chaiwut Thanakamanusorn uvedl, že přibližně 70 procent online podvodů v Thajsku se odehrává na Facebooku. Dodal: „Nejkritičtějším problémem bylo, že mnoho podvodníků se napodobuje velké společnosti a slavné osoby, aby vytvořily falešný obsah a nalákaly lidi k investicím.“
Facebook problém neřeší
Ministerstvo tvrdí, že se se svými obavami obrátilo na Facebook prostřednictvím dopisu. V tom společnost žádá, aby „podnikla kroky k vyřešení problému“. Není však jasné, zda Meta nebo Facebook odpověděly.
„V minulosti Facebook s ministerstvem neustále hovořil. Inzerenty ale neprověřoval. Tím způsobil Thajcům škodu ve výši více než 100 000 milionů bahtů, „ uvedl Chaiwut.
Ministerstvo dále uvádí, že Facebook vydělává na reklamách, které šíří podvody, a že společnost provozující sociální média reklamy řádně neprověřuje. Podle příspěvku bylo zablokováno zhruba 5 000 podvodných reklam.
Jak uvádí BeInCrypto, problém dále zhoršuje skutečnost, že Facebook má v Thajsku masivní uživatelskou základnu. Zpráva dodává, že má 65 milionů uživatelů, což je téměř celá populace tohoto království v jihovýchodní Asii.
Kromě toho bylo v souvislosti s podvody na Facebooku podáno přibližně 300 000 stížností u trestních i občanskoprávních soudů. Tyto stížnosti podali jednotlivci i vládní agentury, například Komise pro cenné papíry a burzy.
Krok proti Facebooku přichází poté, co Thajsko v červenci přijalo opatření proti krypto stakingu – thajská Komise pro cenné papíry oznámila zákaz služeb půjčování i stakování s platností od 30. srpna.
„Je zakázáno inzerovat nebo přesvědčovat širokou veřejnost nebo činit jakékoli jiné úkony ve smyslu podpory služby přijímání vkladů a půjčování,“ uvedla thajská SEC.