V Thajsku je na základě čtvrtečního vládního výnosu mimo jiné zakázáno shromažďování více než pěti osob. V souvislosti s novou legislativou už bylo podle informací CNN zatčeno několik čelných opozičních představitelů.
Původně studentské protesty, které si postupně získaly podporu i dalších skupin obyvatel, se v Thajsku konají už od července. Poslední dobou ale situace eskaluje. Požadavky demonstrantů zahrnují přijetí nové ústavy, rozpuštění parlamentu, odstoupení premiéra a konec zastrašování vládních kritiků.
Vládní výnos upozorňuje na existenci „několika skupin, které podněcují a vyzývají k nelegálnímu shromažďování a zároveň se jej dopouštějí“. Tyto aktivity podle textu „zasahují do veřejného klidu a pořádku“ a jsou v rozporu s ústavou zaručenou svobodou shromažďování.
Text výnosu také varuje před „narušením stability a bezpečnosti vlády, jejího majetku a zaměstnanců“ a zavádí celostátní zákaz zveřejňování „poplašných zpráv“ nebo možnost uzavření určitých míst pro veřejnost.
Nová legislativa vstoupila v platnost ve čtyři hodiny ráno místního času poté, co ve středu několik tisícovek demonstrantů prolomilo policejní bariéry a usadilo se před úřadem ministerského předsedy Prajutcha Čan-Oči. Protestující volali po premiérově odstoupení a reformě ústavy.
Podle policejních zdrojů bylo po středečních protestech zatčeno 22 lidí. Na čtvrtek policie povolala 15 000 příslušníků pořádkových sil. Protivládním demonstracím se pokoušejí čelit také shromáždění stoupenců monarchie, oblečených v tradičních žlutých barvách.