Historie lidského druhu je plná násilí, které sahá až k jeho prvním krůčkům z Afriky. Jakmile Homo sapiens opustili svůj domov, strhla se 100 000 let trvající krvavá válka s dosud neznámým druhem podsaditých bojovníků. Neandrtálců. Vědci konflikt dvou druhů popsali na webu The Conversation.
Předkové se před 600 000 lety diverzifikovali do tří skupin. První skupina se vydala na pouť do Eurasie a vyvinula se v neandrtálce. Kdesi v jihozápadní Asii existovali stále tajemní denisované. Třetí skupina zůstala v Africe, dokud se nevyvinula v moderního člověka.
Před 200 až 100 000 lety se však rozhodla svůj již „příliš těsný“ domov opustit. Populace Homo sapiens zřejmě prožívala porodní boom a africký kontinent ji už co se zdrojů týče neuživil, uvedli vědci v článku původně publikovaném na webu The Conversation.
Neanderthals And Humans Were at War For Over 100,000 Years, Evidence Showshttps://t.co/9otfZwgJ1j
— ScienceAlert (@ScienceAlert) November 3, 2020
Při cestě do Evropy a Asie se však střetli s dosud neznámými konkurenty. Podobali se jim vzrůstem, geneticky i životním stylem a sociálním způsobem života. Zkřížili cestu neandrtálcům, sice primitivnějším, avšak fyzicky silnějším hominidům.
Vědci napsali, že tohle setkání rozhodně nebylo mírumilovné. Prozrazují to četné archeologické nálezy, například kostry s lebkami rozbitými úderem nějakou tupou zbraní, například palicí a kostry se zlomeninami například rukou či dolních čelistí.
Fyzická síla není vše
Archeologové tato bolestivá zranění popsali jak u moderních lidí, tak neandrtálců. Některá z nich sice předkové mohli utrpět při lovu, většina traumat na kostech ale odpovídá boji s lidským protivníkem s palicí či oštěpem v ruce, napsal ScienceAlert.
Válka o dominanci na naší planetě trvala dlouhých 100 000 let. Nejednalo se o epický konflikt jako z velkého plátna. Spíše šlo o výměny partyzánských útoků tlup vzájemně se vytlačujících ze svých stanovišť.
Neandrtálci dokázali vyspělejšímu druhu usilovně čelit. Moderní lidé by se jinak rozšířili po Eurasii mnohem snáze a rychleji. Neandrtálci ale nakonec tuto válku i přes nesporné fyzické výhody prohráli.
Homo sapiens je totiž překonali větší porodností a porazili vynálezy zbraní zabíjejících na dálku, jako byly vrhače oštěpů a hlavně luky. Kromě bojů se však oba druhy i pářily. Lidská DNA do dnešních dnů uchovává tu neandrtálskou, a dokonce i tu denisovanskou.