Zpěvák skupiny Radiohead Thom Yorke během svého australského sólového turné nakrátko odešel z pódia po výměně názorů s divákem, který na něj vyrukoval s protestem proti válce v Gaze.
Na videozáznamech, které návštěvníci koncertu v Melbourne ve středu zveřejnili na internetu, je vidět, jak muž v davu na Yorka křičí. I když nejsou slyšet všechna jeho slova, vyzývá zpěváka, aby „odsoudil izraelskou genocidu Gazy“.
Yorke na to reaguje tím, že narušiteli říká, aby „vyskočil na pódium“ a pronesl své připomínky. „Nestůj tam jako zbabělec, pojď sem a řekni to. Chceš všem zkazit večer? Dobře, udělej to. Uvidíme se později,“ pokračuje Yorke, než si sundá kytaru a přeruší svůj set.
Thom Yorke walks off stage in Australia following row with pro-Palestine protestorpic.twitter.com/SMdaakNlIl
— Far Out Magazine (@FarOutMag) October 31, 2024
Byl vyveden ochrankou
Jeho odchod přišel ve chvíli, kdy hecker zopakoval svou výzvu a dodal: „Kolik mrtvých dětí to bude stát, než odsoudíte genocidu v Gaze?“
Část publika na výtržníka bučela. Yorke se krátce poté za jásotu vrátil, aby zahrál píseň Karma Police od Radiohead.
Návštěvnice koncertu Elly Brusová uvedla, že protestující v Sidney Myer Music Bowl „neměl podporu“ publika. „Byl vyveden ochrankou. Poté pokračoval v diskuzi s lidmi i mimo areál,“ uvedla pro BBC.
Šestapadesátiletý Yorke je na sólovém turné, zatímco Radiohead mají delší přestávku, připomíná server NBC News. Vydal tři sólová alba. Hraje také s progrockovým projektem The Smile, v němž působí člen Radiohead a slavný filmový skladatel Jonny Greenwood. Letos vydal kritikou oceňované třetí album „Cutouts“.
Již dříve čelili Radiohead kritice kvůli koncertům v Izraeli
Skupina Radiohead v minulosti čelila tlaku, aby zrušila koncerty v Izraeli a podílela se na kulturním bojkotu této země kvůli její politice vůči Palestincům. Yorke se proti tomuto tlaku ohradil s tím, že „hrát v nějaké zemi není totéž jako podporovat její vládu“.
„V Izraeli hrajeme už více než 20 let a vystřídaly se tam vlády, některé liberálnější než jiné,“ uvedl Yorke v prohlášení v roce 2017. Tehdy obhajoval rozhodnutí pokračovat v plánovaném koncertu v Tel Avivu.
„Nepodporujeme Netanjahua o nic víc než Trumpa, ale stále hrajeme v Americe. Hudba, umění a akademická sféra jsou o překračování hranic, ne o jejich budování,“ dodal tehdy.
Na začátku tohoto roku propalestinští aktivisté také obvinili Yorkova kolegu z kapely Jonnyho Greenwooda z „vymývání umění“ za to, že v Tel Avivu vystoupil po boku izraelsko-arabského hudebníka Dudu Tassa.
„Žádné umění není tak ‚důležité‘ jako zastavení veškeré smrti a utrpení kolem nás,“ uvedl Greenwood v prohlášení na X. „Ale… umlčovat izraelské umělce za to, že se narodili jako Židé v Izraeli, se nezdá být způsobem, jak dosáhnout porozumění mezi oběma stranami tohoto zřejmě nekonečného konfliktu.“