Novináři z magazínu Forbes vydali ve čtvrtek článek týkající se společnosti ByteDance, která vlastní známou aplikaci TikTok. Podle nich měla její čínská pobočka využívat aplikaci k trasování nejméně dvou amerických občanů. Kvůli bezpečnosti svých zdrojů však nezveřejnili, o koho přesně by se mělo jednat a z jakého důvodu by je chtěla firma ByteDance sledovat. Zástupci TikToku veškerá obvinění odmítají. Informoval o tom server BBC a The Verge.
Report ve Forbes popisuje, jak se měla čínská společnost ByteDance pokusit k datům o uživatelích TikToku dostat pomocí svého interního oddělení. Jeho zaměstnanci se věnují především kontrole interních rizik. Tím pádem mají za úkol dozor nad svými současnými nebo bývalými zaměstnanci. Podle zjištění novinářů z Forbes však chtěli tentokrát pokusit sledovat minimálně dva americké občany, kteří pro společnosti nikdy nepracovali. Zástupci TikToku ale takové podezření popírají.
„Aplikaci jsme nikdy nevyužili k cílení na americkou vládu, aktivisty, veřejné osobnosti nebo novináře,“ napsala si společnost na svůj twitterový účet. Dodala rovněž, že přesné informace o lokaci amerických uživatelů nikdy nesbírala. Novináři z Forbes přitom citovali interní materiály společnosti. Podle jejich slov však nemohli z bezpečnostních důvodů zveřejnit bližší informace o tom, koho měli zaměstnanci ByteDance sledovat nebo z jakého důvodu by tak učinili. Nemohli také potvrdit, zda společnost data opravdu uložila.
4/ Our Internal Audit team follows set policies and processes to acquire information they need to conduct internal investigations of violations of the company codes of conduct, as is standard in companies across our industry.
— TikTokComms (@TikTokComms) October 20, 2022
Zástupci TikToku se rovněž na reportéry obořili s tím, že do svého čtvrtečního článku nezařadili jimi zaslanou výpověď. „Nesbíráme přesná data o GPS lokaci našich amerických uživatelů, TikTok je proto nikdy nemohl monitorovat takovým způsobem, jakým report naznačuje,“ měla podle nich znít. Novináři si však za svými zjištěními i nadále stojí. „Naším zdrojům věříme a nadále proto na zpravodajství trváme,“ vzkázal podle serveru BBC mluvčí Forbes.
Kdyby někdo americké uživatele sledoval, okamžitě bychom ho vyhodili, tvrdí ByteDance
Zástupci TikToku dále oznámili, že zaznamenávají IP adresy svých uživatelů. Podle nich by však údajně nemohli přesnou geografickou lokaci jejich zařízení zaznamenat. Kohokoli, kdo by se pak o zmiňované sledování pokoušel, by pak společnost dle svého prohlášení okamžitě vyhodila. Informoval o tom server The Verge. Se stížnostmi ohledně bezpečnosti se však mateřská společnost TikToku potýkala už dříve. Z toho důvodu například Indie v roce 2020 aplikaci pro své uživatele zablokovala.
Ve stejném roce rovněž společnosti ByteDance Americký panel pro národní bezpečnost nařídil, aby americkou verzi TikToku prodala americkým investorům. Zamezit tím chtěl obavám o zneužívání dat čínskou vládou. Americký federální soud nakonec ale nařízení zablokoval.
ByteDance proto místo toho prozatím pouze přesměroval informace o amerických uživatelích na své servery společnosti Oracle sídlící v Austinu. Společnost TikTok pak v současnosti čelí například také žalobě ve Velké Británii. Tamní soudy společnost podezřívají z nedostatečné ochrany dětí používajících aplikaci.