Čínská sociální platforma TikTok se dnes obrátí na americký odvolací soud a pokusí se ho přesvědčit o protiústavnosti zákona, jenž nařizuje společnosti ByteDance prodej sítě do devíti měsíců, informovala televize BBC. Očekává se však, že si vláda lednový zákaz sociální sítě, kterou v USA používá asi 170 milionů uživatelů, vynutí, uvedl deník The Business Times.
TikTok se dnes podle BBC pokusí přesvědčit odvolací soud o tom, že zákon podepsaný americkým prezidentem Joe Bidenem, podle kterého musí čínská společnost ByteDance do devíti měsíců platformu prodat, je protiústavní.
Tříčlenná porota odvolacího soudu ve Washingtonu vyslechne argumenty zástupců TikToku, ByteDance a několika tvůrců obsahu. Sociální síť používá v USA asi 170 milionů uživatelů a mnoho z nich má aplikaci jako zdroj příjmů.
TikTok to begin appeal against being sold or banned in US https://t.co/hEkcBxap0q
— BBC News Technology (@BBCTech) September 15, 2024
Obhájci TikToku budou tvrdit, že zákon o jeho vynuceném prodeji porušuje svobodu projevu, napsal The Business Times. Porota o případu rozhodne během několika týdnů až měsíců, bez ohledu na její verdikt však nelze počítat s tím, že Nejvyšší soud obrátí.
Nehledě na dnešní výsledek se případ pravděpodobně dostane až k Nejvyššímu soudu, který si v lednu zákaz TikToku vynutí, píše list. „Není pochyb o tom, že si zákon vynutí vypnutí TikToku 19. ledna 2025,“ obávají se zástupci sociální platformy.
Je to otázka národní bezpečnosti
Přístup k TikToku se stal ve Spojených státech jednou z prominentních politických debat rozdělujících společnost. Řada Kongresmanů se obává čínské špionáže a nelíbí se jim představa soukromých dat Američanů v rukou Číny.
Současně panují obavy z pokusů Pekingu o manipulaci a vměšování skrze TikTok před listopadovými prezidentskými volbami. TikTok podezření ze špionáže dlouhodobě a opakovaně odmítá, stejně tak popírá napojení na čínskou vládu.
Peking americkou politiku proti vlivné sociální síti odsoudil. Zákon o jejímu nucenému prodeji ještě zvýšil napětí mezi USA a Čínou. ByteDance odmítá sociální platformu prodat a již dříve avizovala, že se proti zákonu odvolá u odvolacího soudu.
Očekává se však, že se TikToku a ByteDance nepodaří proti zákonu zakročit. Nejvyšší soud podléhá v otázkách národní bezpečnosti přímo prezidentovi, a Biden stojí v čele tažení proti sociální platformě.
V lednu nicméně usedne do prezidentského křesla buď Donald Trump, který se staví proti zákazu TikToku, nebo viceprezidentka Kamala Harris zastávající víceméně Bidenovu. Výsledek voleb bude mít na osud platformy v USA vliv.