Tisíce Gruzínců v pondělí večer znovu demonstrovaly proti listopadovému rozhodnutí vlády pozastavit proces přistoupení k Evropské unii. Před parlament v Tbilisi přišli mnozí z kostelů, kde slavili pravoslavné Vánoce. Informovala o tom agentura AFP.
Na demonstraci v gruzínské metropoli přišli někteří se svíčkami v jedné ruce a vlajkami Gruzie či EU v ruce druhé. „Modlím se o letošních Vánocích za brzké propuštění všech politických vězňů zadržených vládou kvůli tomu, že vyjádřili své názory,“ řekla podle AFP jedna z účastnic manifestace.
Day 40 of #GeorgiaProtests: protesters gather on Tbilisi's Rustaveli Avenue to mark Orthodox Christmas (January 7) together. People marched to Kashveti Church – opposite the parliament building – from 5 different locations.
— Civil.ge (@CivilGe) January 6, 2025
🎥 Nini Gabritchidze/Civil.ge pic.twitter.com/RMSs26E71n
Protesty v Gruzii se konají od konce loňského října, kdy opozice a tehdejší prozápadní gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová zpochybnily výsledky parlamentních voleb. Ty podle oficiálních výsledků vyhrála s 54 procenty hlasů vládní strana Gruzínský sen. Také EU a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech a Evropský parlament volby označil za nesvobodné.
Situaci zhoršilo 28. listopadu rozhodnutí gruzínské vlády, obviňované z autoritářství, pozastavit do roku 2028 proces přistoupení k EU. Gruzie požádala o členství v EU krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 a v prosinci 2023 ji EU oficiálně přiznala status kandidáta.
„Musíme vést tuto zemi správným směrem,“ řekla agentuře AFP Zurabišviliová, která se stále považuje ze legitimní prezidentku, dokud nebudou v zemi uspořádány nové parlamentní volby.
Zurabišviliovou vybrali do čela země Gruzínci v přímé volbě v roce 2018. Gruzínský sen ale prosadil ústavní změnu, podle níž dalšího prezidenta už vybralo kolegium volitelů složené z poslanců a zástupců regionálních samospráv. Novou hlavou státu se koncem prosince stal Michail Kavelašvili, bývalý člen strany Gruzínský sen. Pravomoci gruzínského prezidenta jsou převážně ceremoniální.
Řadu protivládních manifestací v Gruzii loni provázelo násilí a policie používala i slzný plyn a vodní děla k rozehnání demonstrantů, z nichž někteří házeli po policistech petardy a kameny. Stovky lidi byly od listopadu zadrženy. Mnozí účastníci demonstrací uvedli, že se stali oběťmi násilí i mučení ze strany pořádkových sil a pouličních skupin stoupenců vlády.