Tisíce lidí dnes v Teheránu a dalších íránských městech demonstrovaly podporu Palestincům u příležitosti Dne Jeruzaléma, který v Íránu tradičně slaví v poslední pátek muslimského postního měsíce ramadánu. Jako každoročně účastníci manifestací volali „Smrt Izraeli“ a „Smrt Spojeným státům“ a někteří pálili vlajky těchto dvou zemí. Informovala o tom agentura AP.
Demonstrace v Teheránu se dnes účastnili opět i vysoce postavení íránští činitelé, včetně prezidenta Ebráhíma Raísího či předsedy parlamentu Mohammada Kalíbafa. „Palestinci čelí zločinům Izraele, a jestliže dříve proti němu bojovali kameny, teď bojují raketami,“ prohlásil Kalíbaf, který označil „sionistický režim“ v Izraeli za „nepřítele číslo jedna islámu i lidstva“. Mnozí demonstranti dnes nesli také palestinské vlajky a symboly libanonského šíitského hnutí Hizballáh.
Thousands of Iranians took to the streets Friday across the country to mark Jerusalem Day in solidarity with Palestinians, state media reported.https://t.co/PUnXBlnmmB
— AFP News Agency (@AFP) April 14, 2023
Írán neuznává stát Izrael a podporuje i protiizraelské militantní skupiny Hamás a Hizballáh. I pro Izrael je Írán úhlavním nepřítelem.
Den Jeruzaléma začali v Íránu slavit od íránské islámské revoluce z roku 1979, která svrhla režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího. Od té doby je v Íránu u moci šíitské duchovenstvo.
Někteří dnes v Teheránu nesli také transparenty s nápisem „Konec Izraele je blízko“ nebo „Palestina je osou jednoty muslimského světa“. „Budu je podporovat, dokud se Izrael nestáhne z okupovaného území Palestinců,“ citovala AP dvacetiletou studentku.
Jeruzalém, arabsky Al-Kuds (Město míru), je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství. Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci ale chtějí pro svůj budoucí stát za hlavní město východní část Jeruzalému, kterou Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967 a anektoval ji. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. Právě ve východním Jeruzalémě se nachází Chrámová hora, u níž je pro Židy posvátná Zeď nářků a na níž je mešita Al-Aksá, odkud údajně prorok Mohamed vstoupil na nebesa.
Letos se íránské demonstrace ke Dni Jeruzaléma konaly v obzvlášť vyhrocené situaci v Izraeli. Zostřil ji brutální zásah izraelské policie z minulého týdne v mešitě Al-Aksá proti zabarikádovaným Palestincům s kameny, kteří podle policie chtěli vyvolat násilnosti v den, kdy pro židy začal svátek Pesach. Razii v mešitě odsoudila i řada arabských zemí a palestinské hnutí Hamás po něm z Pásma Gazy ostřelovalo izraelské území. Tři desítky raket na Izrael vypálili i radikálové z jižního Libanonu, což izraelská armáda připsala rovněž Hamásu. Izrael pak ostřeloval cíle Hamásu v Pásmu Gazy i v Libanonu. Následovalo vzájemné ostřelování Izraele a Sýrie, kde Izrael dlouhodobě cílí na základny skupin napojených na Írán.