Tisíce lidí v Nigérii vyšly do ulic protestovat proti policejní brutalitě. Jedná se o jeden z největších projevů veřejného hněvu za posledních 30 let. To představuje velkou výzvu pro prezidenta Muhammada Buhariho uprostřed ekonomického propadu, který zhoršila pandemie koronaviru. Během protestů uprchlo asi 2 000 vězňů.
Zdrojem nepokojů je policejní jednotka SARS (Special Anti-Robbery Squad). Celonárodní demonstrace proti jejímu fungování začaly 8. října. Tři dny poté byl SARS, který je už roky obviňován skupinami pro lidská práva ze zneužívání, včetně mučení a vražd, rozpuštěn. Demonstranti ale požadují hlubší změny, včetně stíhání policistů obviněných z provinění.
Mluvčí ministerstva vnitra Mohammed Manga dle webu France24 uvedl, že ozbrojené davy zaútočily na dvě vězeňská zařízení. Při posledním sčítání bylo nezvěstných 1 993 vězňů. Úředníci oznámili 24hodinový zákaz vycházení v největším městě Nigérie Lagosu. Oznámení přišlo poté, co byla ve městě vypálena policejní stanice a policisté zastřelili dva lidi. Guvernér města Babajide Sanwo-Olu na Twitteru varoval, že protesty proti policejní brutalitě se zvrhly v monstrum, které ohrožuje blahobyt společnosti.
Demonstranti využívají ke zvýšení povědomí a získání podpory od mezinárodních osobností sociální média. Podařilo se jim tak s hashtagem #EndSars vytvořit impuls, jaký předchozí akce vedené občanskými skupinami a odbory nedokázaly. Získali tak například podporu od aktivistů Black Lives Matter ve Spojených státech.