Tisíce lidí vyšly v sobotu do ulic Lisabonu a dalších měst po celém Portugalsku na protest proti prudce rostoucímu nájmu a cenám domů. Lidé těžko vycházejí s penězi i kvůli vysoké inflaci. Informovala o tom agentura Reuters či server Portugal Resident.
„Dnes je obrovská bytová krize,“ řekla Rita Silva z bytové skupiny Habita na protestu v Lisabonu. „Tohle je sociální nouze.“
Portugalsko je jednou z nejchudších zemí západní Evropy. Vládní údaje ukazují, že více než 50 % pracovníků vydělávalo v loňském roce méně než 1 000 eur měsíčně. Minimální měsíční mzda je 760 eur.
Thousands protest in Portugal over housing crisis https://t.co/QRK0cCuMfM pic.twitter.com/KlQP04SCvL
— Reuters (@Reuters) April 1, 2023
Nájemné v turistickém hotspotu Lisabonu od roku 2015 vyskočilo o 65 %. Prodejní ceny za to samé období vzrostly o 137 %, ukazují údaje společnosti Confidencial Imobiliario, která shromažďuje údaje o bydlení. Podle jiné realitní společnosti Casafari vzrostlo nájemné jen v loňském roce o 37 %, více než v Barceloně nebo Paříži.
Situace je těžká zejména pro mladé lidi. Průměrné nájemné za byt s jednou ložnicí v Lisabonu se pohybuje kolem 1350 eur, ukázala studie portálu bydlení Imovirtual.
Problém krátkodobého ubytování
Socialistická vláda minulý měsíc oznámila balíček týkající se bydlení. Ten kromě jiných opatření ukončil kontroverzní systém „zlatých víz“ a zakázal nové licence pro nemovitosti Airbnb. Kritici však tvrdí, že to ke snížení cen v krátkodobém horizontu nestačí.
Na protestu, který zorganizovalo hnutí „Home to Live“ a další skupiny, 35letý ilustrátor Diogo Guerra řekl, že každý den slýchává příběhy o lidech, kteří se snaží získat bydlení. „Lidé, kteří… pracují a jsou bez domova, jsou vystěhováni, protože jejich dům je přeměněn na krátkodobé ubytování (pro turisty),“ vysvětluje.
Nízké mzdy a vysoké nájmy dělají z Lisabonu třetí nejméně přívětivé město k žití na světě, uvádí studie pojišťovacích makléřů CIA Landlords. Současná míra inflace v Portugalsku 8,2 % problém ještě zhoršila.
„S mým platem, který je vyšší než průměrný plat v Lisabonu, si nemohu dovolit pronájem bytu, protože je příliš drahý,“ cituje agentura Reuters Nuncia Renzi, obchodního ředitele z Itálie žijícího v hlavním městě.
Protest na podporu krátkodobých pronájmů
O den dříve se však ve Faru, Lisabonu a Portu konaly protesty proti vládou navrženým změnám v programu krátkodobých pronájmů Local Lodging (Alojamento Local nebo AL). Ve Faru se zúčastnil i místní starosta Rogério Bacalhau, který vyjádřil protestujícím svou podporu.
Bacalhau řekl: „Podle mého názoru jsou vaše požadavky více než spravedlivé. Alojamento Local je aktivita, která není příliš stará, ale oživila města. A když lidé mluví o celých čtvrtích v Portu a Lisabonu, které jsou jen AL, navrhuji se zamyslet: Kdyby nebylo Alojamento Local, co by tam bylo dnes?“
„Byly to staré domy s velmi nízkými životními podmínkami ve srovnání s dnešními standardy. Majitelé začali stárnout, umírat a nikdo se nechystal ty domy renovovat, aby je pronajímal za tržní ceny,“ zdůraznil podle serveru Portugal Resident starosta. Podle místního starosty by tyto nemovitosti nebyly nikdy zrekonstruovány, nebýt AL, a nadále by vytvářely „nepříjemnost“ mezi obyvatelstvem.
Bacalhau také odmítl názor, že by ukončení nebo omezení AL sektoru vyřešilo bytovou krizi. „Nikdo tomu nevěří. Ukončením AL nebudeme mít jediný nový dům. Bytový problém neskončí tím, že budeme cokoliv zakazovat,“ řekl.