Nejméně 25 lidí zemřelo v zaplavené čínské centrální provincii Che-nan, 12 z nich na trase metra ve městě Čeng-čou. Území podle meteorologů postihl nejvydatnější déšť za tisíc let, informovala agentura Reuters a další servery.
Zhruba sto tisíc lidí bylo evakuováno v Čeng-čou, hlavním městě provincie, kde byla přerušena železniční a silniční doprava. Přehrady a nádrže se naplnily do extrémní úrovně, zatímco tisíce vojáků zahájily záchranné práce.
Na sociálních sítích se objevily záběry z vlakových souprav, v nichž byli lidé uvěznění, přičemž voda jim sahala po prsa. Podle úřadů záchranáři ze zaplaveného metra odtáhly do bezpečí více než 500 lidí.
„Voda mi dosáhla až k hrudníku,“ napsal jeden z přeživších na sociální sítě. „Byl jsem opravdu vyděšený, ale nejděsivější nebyla voda, ale ubývající vzduch ve vagónu,“ popsal své pocity.
Déšť zastavil autobusovou dopravu ve městě s 12 miliony obyvatel asi 650 kilometrů jihozápadně od Pekingu, uvedl místní obyvatel jménem Guo, který musel strávit noc ve své kanceláři. „Proto mnoho lidí jelo metrem a pak došlo k tragédii,“ řekl Guo agentuře Reuters.
Při přívalových deštích, které od minulého víkendu zasáhly provincii, zahynulo nejméně 25 lidí, sedm se pohřešuje, uvedly ve středu úřady.
V příštích třech dnech meteorologové v Che-nanu očekávají další srážky. S pátráním a záchrannými operacemi pomáhá více než 5 700 vojáků a armádního personálu.
Od soboty do úterý napršelo v Čeng-čou 617,1 milimetru srážek, což je téměř ekvivalent ročního průměru 640,8 milimetru. Tři dny deště odpovídaly hladině, kterou lze podle odborníků pozorovat jen jednou za tisíc let.
Postiženo je více než deset měst v provincii Che-nan. Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu prohlásil, že došlo „k významným ztrátám na životech a škodám na majetku“.
Extrémní počasí podle vědců může souviset s globální změnou klimatu
Podobně jako nedávné vlny veder ve Spojených státech a Kanadě a extrémní záplavy v západní Evropě souvisí srážky v Číně téměř jistě s globálním oteplováním, řekli vědci agentuře Reuters.
„Podobné extrémní projevy počasí budou v budoucnu pravděpodobně stále častější,“ řekl Johnny Chan, profesor atmosférických věd na City University of Hong Kong. „Je třeba, aby vlády vypracovaly strategie, jak se takovým změnám přizpůsobit,“ dodal s odkazem na orgány na úrovni měst, provincií a jednotlivých států.