Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní počet nakažených covidem-19. Dnes ohlásilo 3865 nových případů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vedení města. Rekordní je také počet nakažených v celém Japonsku, kde denní přírůstek vůbec poprvé překročil 10.000, informovala japonská stanice Nippon Television.
Japonský premiér Jošihide Suga dnes oznámil, že vláda v pátek rozhodne, jestli vyhlásí v některých prefekturách regionální stav nouze, Nyní platí jen v Tokiu a dnes bylo podle agentury Kjódó rozhodnuto o jeho prodloužení do 31. srpna. Premiér také zopakoval, že olympijské hry k nárůstu počtu infekcí nepřispívají, díky přijetí přísných opatření.
Ve středu Tokio oznámilo 3177 případů a v celém Japonsku dosáhl počet nových případů nákazy rovněž rekordních 9570 za jediný den, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví.
„Ještě nikdy jsme nezažili šíření nákazy v takovém rozsahu,“ řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató. Japonsko se vyhnulo zničujícímu šíření nákazy, jaké postihlo další země včetně Indie, Indonésie či Spojených států. Ale nyní ho značně zasáhla pátá vlna poháněná převážně vysoce nakažlivou variantou delta.
Sedmidenní celostátní průměr je nyní v Japonsku 28 nakažených na 100.000 obyvatel, zatímco v Tokiu je to 88, uvedlo dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je sedmidenní průměr nyní ve Spojených státech na hodnotě 18,5, ve Velké Británii 48 a v Indii 2,8.
„Prakticky nic nepomáhá nákazu zpomalovat, ale existuje mnoho faktorů, které ji mohou urychlit,“ citovala dnes agentura AP lékaře Šigerua Omiho, hlavního vládního zdravotního poradce. Mezi tyto faktory podle něj patří jak olympiáda, tak letní prázdniny a dovolené.
„Největším rizikem ale je absence pocitu, že jsme uprostřed krize. A bez něj se bude infekce dále šířit a značně zatěžovat zdravotní systém,“ dodal Omi.
Japonská vláda v Tokiu vyhlásila od 12. července už čtvrtý nouzový stav, který měl původně platit do 22. července. Vyzvala restaurace a bary, aby přestaly servírovat alkohol a zavíraly časně. Některé podniky ale tuto výzvu ignorovaly s tím, že vláda zaostává s rozdělováním finančního příspěvku, který jim má pomoci pokrýt ztráty. Mnoho lidí, především pak mladších, je z pokračujících omezení unaveno a začínají více chodit ven.
Japonsko zatím zaznamenalo téměř 900.000 nakažených a asi 15.000 obětí. Do středy dostalo kompletní očkování 26,3 procenta japonských obyvatel; mezi staršími obyvateli je to téměř 70 procent. Země má více než 126 miliónů obyvatel.